مقاله

کابل کواکسیال چیست؟ + مزایا و معایب ✔

کابل-کواکسیال-چیست؟-+-مزایا-و-معایب

کابل کواکسیال چیست؟ یک کابل الکتریکی است که سیگنال های فرکانس رادیویی (RF) را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کند.این فناوری از اوایل قرن بیستم وجود داشته است و این کابل ها به دلیل دوام و سهولت نصب، عمدتاً برای اتصال امکانات آنتن ماهواره به خانه ها و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل RG چیست؟

انواع مختلفی از کابل کواکسیال وجود دارد که بر اساس گیج و امپدانس متفاوت است. گیج به ضخامت کابل اشاره دارد و با اندازه گیری راهنمای رادیویی یا عدد RG اندازه گیری می شود. هر چه عدد RG بیشتر باشد، هسته هادی مرکزی نازک‌تر است.

کابل کواکسیال چه شکلی است؟

کابل کواکسیال به دلیل لایه عایق داخلی، شکل گرد و ضخیم مشخصی دارد. اندازه آن باعث می‌شود تا با انواع دیگر کابل‌ها مانند جفت تابیده یا کابل اترنت بسیار متفاوت به نظر برسد. رایج ترین اندازه های کابل کواکسیال RG-6، RG-11 و RG-59 هستند – برخی از تفاوت های اندازه در تصویر زیر نشان داده شده است.برای خرید کابل کواکسیال می توانید مستقیم از سایت و یا از دفتر مرکزی خرید کنید.

انواع کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال در رنگ های مختلفی از جمله مشکی، قهوه ای و سفید موجود هستند.

کابل های کواکسیال چگونه کار می کنند؟

کابل های کواکسیال یک انتخاب محبوب هستند زیرا طراحی محافظ آنها به هادی مرکزی اجازه می دهد تا داده ها را به سرعت منتقل کند در حالی که از آسیب و تداخل محافظت می شود.

کابل های کواکسیال عمدتاً از این چهار لایه مختلف ساخته می شوند:

1. هادی مرکزی که معمولاً یک سیم مسی است که داده ها و ویدئوها از آن عبور می کنند

2. اطراف سیم مسی یک عایق پلاستیکی دی الکتریک است

3. توری بافته شده از مس به محافظت از کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) کمک می کند.

4. لایه خارجی یک پوشش پلاستیکی است که از لایه های داخلی در برابر آسیب محافظت می کند

کابل کواکسیال با حمل داده ها در هادی مرکزی کار می کند، در حالی که لایه های محافظ اطراف هرگونه از دست دادن سیگنال (که از دست دادن تضعیف نیز نامیده می شود) را متوقف می کند و به کاهش EMI کمک می کند.لایه اول که دی الکتریک نامیده می شود، فاصله بین هادی هسته و لایه های بیرونی و همچنین مقداری عایق را فراهم می کند.لایه‌های بعدی که در مجموع به عنوان سپر شناخته می‌شوند، تکانه‌های الکتریکی و ارسال‌های رادیویی را دور نگه می‌دارند. لایه های مختلف کابل کواکسیال در تصویر زیر نشان داده شده است:

سرعت انتقال کابل کواکسیال چقدر است؟

سرعت انتقال کابل کواکسیال 10 مگابیت در ثانیه است و 80 برابر ظرفیت انتقال کابل های جفت تابیده را ارائه می دهد.

مزایا کابل کواکسیال

ارزان
سیم کشی و نصب آسان
آسان برای گسترش
مقاومت خوب در برابر EMI
حداکثر ظرفیت 10 مگابیت بر ثانیه
بادوام
یکی دیگر از مزایای کابل کواکسیال این است که میدان الکترومغناطیسی حامل سیگنال تنها در فضای بین هادی های داخلی و خارجی وجود دارد. این بدان معناست که کابل کواکسیال را می توان در کنار اجسام فلزی بدون افت برق نصب کرد، بر خلاف انواع دیگر خطوط انتقال.

معایب کابل کواکسیال

عیب اصلی استفاده از کابل کواکسیال این است که خرابی تک کابل می تواند کل شبکه را از بین ببرد.

انواع کابل کواکسیال

دو نوع اصلی کابل کواکسیال وجود دارد – یکی با امپدانس 75 اهم (Ω) و دیگری با امپدانس 50 اهم.کابل‌های 75 اهم بیشتر برای سیگنال‌های ویدیویی استفاده می‌شوند، در حالی که کابل‌های 50 اهم برای داده‌ها و ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شوند.در کابل های کواکسیال، اهم به امپدانس اشاره دارد که معیار مقاومت کابل در برابر جریان انرژی الکتریکی است.

کابل کواکسیال RF چیست؟

کابل های کواکسیال RF برای انتقال سیگنال های فرکانس رادیویی استفاده می شود. آنها کابل ورودی استاندارد در تلویزیون ها هستند و دارای یک پین هستند که به ورودی RF دستگاه متصل می شود.

کابل RG-6 چیست؟

کابل های RG-6 هادی های بزرگتری دارند، بنابراین کیفیت سیگنال بهتری را ارائه می دهند. آنها عایق دی الکتریک ضخیم تری دارند و با نوع دیگری از محافظ ساخته شده اند که به آنها امکان می دهد سیگنال های سطح گیگاهرتز را به طور موثرتری مدیریت کنند. از آنجایی که این نوع کابل نازک است، می توان آن را به راحتی در دیوار یا سقف نیز نصب کرد.

کابل RG-59 چیست؟

کابل معمولی در تنظیمات خانگی، کابل RG-59 شبیه به RG-6 است، اما دارای هادی مرکزی حتی نازک‌تر است. این باعث می شود که آن را به انتخاب خوبی برای انتقال های کوتاه و فرکانس پایین تبدیل کند.

کابل RG-11 چیست؟

کابل RG-11 به راحتی قابل شناسایی است زیرا ضخیم تر از سایر انواع کابل کواکسیال است که می تواند کار با آن را دشوارتر کند. با این حال، سطح تضعیف کمتری نسبت به RG-6 یا RG-59 ارائه می دهد، به این معنی که می تواند داده ها را برای مسافت های طولانی تر حمل کند.

اسپلیتر کواکسیال چیست؟

هنگامی که خطوط کابل کواکسیال تولید می شوند، تنها یک سیگنال برای تغذیه یک دستگاه منفرد ارائه می دهند. اگر بیش از یک دستگاه وجود داشته باشد که به سیگنال نیاز دارد، ممکن است مشکل ساز باشد.

اسپلیترهای کواکسیال زمانی استفاده می شوند که بیش از یک دستگاه وجود داشته باشد که به سیگنال نیاز دارد. آنها دستگاه های کوچکی هستند که برای اتصال به کابل کواکسیال برای تقسیم سیگنال به چندین خط برای اتصال به چندین دستگاه طراحی شده اند.

پورت کواکسیال چیست؟

یک پورت کواکسیال یک کانکتور RCA زن است. پورت روی یک دستگاه به احتمال زیاد به عنوان “کواکسیال” برچسب گذاری می شود، اما می تواند چیزی مانند “خروج دیجیتال” یا “ورود دیجیتال” باشد. برای کمک به تشخیص آن، پورت کواکسیال معمولاً نارنجی یا سیاه با کد رنگی است.

اندازه کابل کواکسیال

برای کمک به شناسایی انواع مختلف کابل کواکسیال، راهنمای اندازه در اینجا آمده است:

نوع کابل کواکسیال

Outside diameter

Outside diameter

RG-58

4.95mm

0.195″

RG-59

6.15mm

0.242″

RG-6

6.90mm

0.275″

RG-62

6.15mm

0.242″

RG-11

10.30mm

0.405″

RG-12

14.10mm

0.555″

RG-213

10.30mm

0.405″

انواع کانکتور کابل کواکسیال

اتصالات کابل کواکسیال برای اتصال کابل‌ها به دستگاه‌های دیگر و حفظ محافظ کابل استفاده می‌شود.دو سبک اتصال متمایز وجود دارد – معروف به نر و ماده. کانکتورهای نر دارای پین فلزی هستند که از مرکز بیرون زده و کانکتورهای ماده دارای یک سوراخ فرورفته برای دریافت پین هستند.

در اینجا برخی از رایج ترین انواع کانکتور کواکسیال و کاربردهای آنها آورده شده است:

BNC Connector BNC Connector

 کانکتورهای کواکسیال Bayonet Neil-Concelman (BNC) برای اتصال یا قطع سریع در تجهیزات RF، ابزار تست، رادیو، تلویزیون و سیگنال ویدیویی استفاده می شود.

RG-11 coaxial cable TNC Connector

کانکتورهای Threaded Neill-Concelman (TNC) محصولات کوچک و مقاوم در برابر آب و هوا هستند که تا 12 گیگاهرتز کار می کنند. آنها اغلب در تلفن های همراه و اتصالات RF / آنتن استفاده می شوند.

RG-6 Coaxial Cable SMB Connectors

 کانکتورهای ساب مینیاتوری نسخه B (SMB) یکی از محبوب‌ترین کانکتورهای RF/مایکروویو برای تجهیزات صنعتی و مخابراتی هستند که یک طراحی کوپلینگ ساده برای کابل‌هایی با اتصالات غیر معمول ارائه می‌دهند.

7/16 DIN connector 7/6 DIN Connector
کانکتور 7/16 DIN (Deutsches Institut für Normung) یک کانکتور RF رشته ای است که برای اتصال کابل های کواکسیال استفاده می شود. این کانکتورها عمدتاً برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که به مقاومت در برابر آب نیاز دارند، زیرا قوی و بادوام هستند. آنها به ویژه برای ایستگاه های پایه و سیستم های ارتباطی پخش مفید هستند
QMA Connectors QMA Connectors
کانکتورهای QMA کانکتورهای فرکانس رادیویی کواکسیال هستند. آنها مانع محافظ را در کاربردهای الکتریکی حفظ می کنند و دارای مکانیسم های snap-on هستند. آنها برای تنظیمات صنعتی و ارتباطات ایده آل هستند.
Micro coaxial (MCX) connector MCX Connector

کانکتورهای میکرو کواکسیال (MCX) برای محیط هایی که از نظر اندازه یا فضا محدود هستند ایده آل هستند.

کانکتورهای MCX بین DC و 6GHz در بی سیم، GPS، کارت های تیونر تلویزیون، سخت افزار RF و برنامه های دیجیتال سلولی کار می کنند. این کانکتورها همچنین دارای طراحی اتصال محکم برای نصب آسان هستند

RCA Connectors RCA Connectors
کانکتور Radio Corporation of America (RCA) که کانکتور cinch نیز نامیده می شود، به طور گسترده برای برنامه های صوتی و تصویری استفاده می

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کابل های کواکسیال برای چه مواردی استفاده می شوند؟

در اینجا برخی از کاربردهای مختلف کابل کواکسیال و اینکه کدام نوع برای این کار مناسب تر است آورده شده است:

RG6 coaxial cable RG-6 Coaxial Cable

کابل کواکسیال برای تلویزیون

کابل کواکسیال بی کیفیت می تواند بر دریافت تلویزیون تأثیر بگذارد، بنابراین مهم است که بهترین کابل را برای کار انتخاب کنید.کابل کواکسیال طراحی شده برای تلویزیون داخلی باید 75 اهم باشد و کواکسیال RG-6 برای تلویزیون ایده آل است.

RG-11 coaxial cable RG-11 coaxial cable

کابل کواکسیال برای HDTV (با وضوح بالا)

بهترین کابل کواکسیال برای HDTV RG-11 است.این نوع کابل نسبت به سایرین گیج بالاتری ارائه می دهد که فضای بیشتری را برای انتقال سیگنال ها فراهم می کند. این باعث می شود کابل RG-11 در انتقال سیگنال های HD قوی با سرعت ماهر باشد.

RG-6 Coaxial Cable RG-6 Coaxial Cable

کابل کواکسیال برای اینترنت

کابل های کواکسیال را می توان برای انتقال سیگنال برای اتصال به اینترنت استفاده کرد، اما سیگنال های اینترنت در فرکانس های بالاتری نسبت به ویدئوهای آنالوگ سنتی اجرا می شوند.

کابل RG-6 برای برآورده کردن این نیاز طراحی شده است. دارای هادی بزرگتر است که کیفیت سیگنال بسیار بهتری را ارائه می دهد و عایق دی الکتریک ضخیم تر است. کابل‌های RG-6 نیز با نوع دیگری از محافظ ساخته شده‌اند، به این معنی که می‌توانند سیگنال‌های سطح گیگاهرتز را به طور موثرتری حمل کنند.

RG59 cable RG-59 coaxial cable
RG6 cable RG-6 coaxial cable
رایج ترین انواع کابل کواکسیال برای ویدیو RG-59 و RG-6 هستند. از این میان، RG-59 کابل استاندارد صنعتی است، در حالی که RG-6 برای سیگنال های ویدئویی دیجیتال بهتر است.

دیدگاهی در مورد “کابل کواکسیال چیست؟ + مزایا و معایب ✔

 1. یاسین گفت:

  امواج رسان در کیفیت بینظیر 🌹

 2. میثم گفت:

  سلام خسته نباشید
  می تونید در مورد فوم و دی الکتریک بکار رفته در کابل کواکسیال و تاثیرش بر تضعیف سیگنال بیشتر توضیح بدید؟

  1. adminmehdi گفت:

   ممنونم از لطف شما بله حتما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *