مقاله

کابل شبکه CAT5 چیست؟ | مقایسه CAT5e با CAT5

کابل شبکه CAT5

Cat 5 یا دسته 5 که به‌عنوان کابل شبکه یا کابل LAN شناخته می‌شود، یک کابل شبکه است که از چهار جفت سیم مسی پیچ خورده تشکیل شده است که توسط یک رابط RJ-45 به پایان می‌رسد. تصویر نمونه ای از کابل Cat 5 را نشان می دهد.در این مقاله از امواج رسان به بررسی کامل این کابل و نقاط ضعف و قدرت آن می پردازیم.

کابل شبکه Cat 5 در شبکه های خانگی و تجاری استفاده می شود و سرعت انتقال داده تا 100 مگابیت بر ثانیه را فراهم می کند. حداکثر طول توصیه شده برای کابل Cat 5 100 متر است. تجاوز از این طول بدون کمک پل یا سایر دستگاه های شبکه می تواند باعث مشکلات شبکه شود، از جمله از دست دادن بسته داده ها و کاهش سرعت انتقال داده.

مشخصات کابل Cat 5

یک کابل Cat 5 شامل 8 سیم است و دارای نظم سیم خاصی است. اگر ترتیب سیم ها متفاوت باشد، کابل کار نمی کند. دو استاندارد T568A و T568B برای ترتیب سیم ها وجود دارد. هر استاندارد از نظر عملکرد مشابه است و مزیتی نسبت به دیگری ایجاد نمی کند. با این حال، شما باید از همان ترتیب سیم در هر انتهای کابل Cat 5 استفاده کنید.

جداول و تصاویر زیر رنگ و ترتیب سیم ها را در کابل Cat 5 برای هر استاندارد سیم کشی نشان می دهد.

کابل شبکه CAT5

نحوه جدا کردن کابل Cat 5

کابل Cat 5 را پیدا کنید. باید در پشت یا کنار لپ تاپ یا رایانه شخصی شما باشد.کانکتور کابل را تا جایی که می توانید به درگاه نزدیک کنید.شما باید یک زبانه را در بالا یا پایین احساس کنید (ممکن است زیر پوشش انتهایی کابل لاستیکی باشد). زبانه را فشار داده و کابل را بیرون بکشید.

تفاوت کابل شبکه Cat5 در مقابل Cat5e

تفاوت-کابل-cat5e-cat5

کابل های دسته 5 (Cat5) مدتی است که در حال اجرا هستند. احتمالاً آنها را در اکثر نصب های موجود خواهید دید. اما این کابل ها در حال حاضر از نظر ظرفیت پهنای باند کوتاه شده اند.

آنها نمی توانند سرعت مورد نیاز شبکه های جدید را پشتیبانی کنند. صنعت کابل کشی این کابل را بهبود بخشید و Cat5e را ایجاد کرد که یک نسخه پیشرفته از Cat5 است.

بنابراین تفاوت بین کابل شبکه Cat5 و Cat5e چیست؟

به طور خلاصه:

کابل شبکه جفت پیچ خورده Cat5e جدیدتر است و از سرعت انتقال داده سریعتر از Cat5 پشتیبانی می کند.این امر با کاهش تداخل بین کابل ها به دست می آید و Cat5e را به کابل ترجیحی صنعت شبکه تبدیل می کند.با استفاده از آن می توانید رایانه، تجهیزات شبکه و دستگاه های VoIP خود را به یک شبکه پرسرعت متصل کنید.دسته “گربه” فقط توصیف کیفیت فیزیکی کابل است، هیچ ارتباطی با سرعت انتقال کابل ندارد. کابل هایی که در یک دسته قرار می گیرند، مانند 5 و 5e (یا 6 و 6e)، با ویژگی های فیزیکی یکسانی مانند نوع کابل یا تعداد جفت ساخته می شوند.

این دسته همچنین فرکانس های مشابهی را توصیف می کند.در یک دسته، تغییرات یا بهبودهایی مانند “5e” وجود دارد.

کابل شبکه Cat5 و Cat5e

کابل های رده 5 نسل پنجم کابل های اترنت جفت تابیده هستند. “5” نشان دهنده مشخصات جدیدتر و بهتر تولید کابل در مقایسه با نسل های قدیمی تر است. به عنوان یک تعمیم، هر چه عدد در اینجا بیشتر باشد، سرعت انتقال سریعتر است. مشخصات رده 5 توسط ANSI/TIA/EIA-568-A تعریف شده است.Cat5 یکی از رایج ترین کابل های موجود امروزی است.کابل Cat5 پهنای باندی تا 100 مگاهرتز ارائه می دهد و سرعت آن می تواند از 10 مگابیت بر ثانیه تا حداکثر 100 مگابیت در ثانیه باشد.

Cat 5 برای حمل سیگنال های شبکه و همچنین تلفن و ویدئو مناسب است.این کابل به عنوان کابل UTP (جفت پیچ خورده بدون محافظ) ارائه می شود، اما می توان آن را به عنوان SCTP (جفت پیچ خورده صفحه نمایش) نیز یافت.سیم‌های UTP Cat5 برای کاهش نویز و تداخل به هم می‌پیچند، اما مانند STP برای جلوگیری از تداخل، در فویل محبوس نمی‌شوند.نقطه ضعف کابل Cat5 این است که بیشتر در معرض تداخل (تداخل) است.با توجه به این عیب، منسوخ شده و با مشخصات جدید Cat5e جایگزین می شود.

Cat5e (رده 5 ارتقا یافته)

فرکانس استفاده شده (100 مگاهرتز) و فرآیند ساخت Cat5e همانند Cat5 است. آنها در نحوه چیدمان سیم هایشان تقریباً یکسان هستند.تفاوت اصلی Cat5 و Cat5e در مشخصات است. Cat5e گونه ای از مشخصات Cat5 است که هدف آن کاهش میزان مکالمه متقابل (تداخل بین جفت سیم) است.

Cat5e می‌تواند سرعت انتقال سریع‌تری را از 1000 مگابیت در ثانیه تا 1 گیگابیت در ثانیه (گیگابیت اترنت) ارائه دهد.مزیت دیگر این است که Cat5e می تواند انعطاف پذیرتر باشد، بنابراین می توانید آن را خم کنید تا در فضاهای کوچکتر قرار بگیرد.امروزه، برخی از کابل‌های جدید Cat5 ممکن است با مشخصات Cat5e مطابقت داشته باشند، اما گواهینامه کابل 5e را ندارند.

سخن آخر

بدیهی است که کابل های جدیدتر احتمالاً از پهنای باند سریع تری پشتیبانی می کنند. آنها توسط نسل های قبلی و فناوری مدرن تر پشتیبانی می شوند. دیدن Cat5 در اطراف معمول است.

اکثر تاسیسات موجود هنوز کابل‌های Cat5 را برای اتصال دستگاه‌های شبکه خود اجرا می‌کنند، اما با پیشرفت فناوری اطراف آنها، کابل‌ها نیز باید تغییر کنند.

استفاده از Cat5 در تجهیزات جدید احتمالاً سرعت شبکه را بدتر می کند. به همین دلیل نصب Cat5 در نصب های جدید توصیه نمی شود. کابل قادر به انتقال با نرخ مورد نیاز دستگاه های جدید نخواهد بود.

Cat5 برای نصب های جدید توصیه نمی شود و از نظر هزینه و سرعت، Cat5e بهترین گزینه در حال حاضر است.

سوالات متداول کابل Cat5 و Cat5e

آیا Cat5 بهبود یافته همان Cat5e است؟

آره. “e” در استاندارد Cat5e برای “تقویت”. معمولاً مردم می‌گویند «رده 5 ارتقا یافته است»، اما «Cat5 پیشرفته» به همان اندازه خوب است.

حداکثر سرعت کابل Cat5 چقدر است؟

مشخصات کابل Cat5 این است که باید سرعت انتقال داده بین 10 تا 100 مگابیت در ثانیه را ارائه دهد. بنابراین، حداکثر سرعتی که یک کابل Cat5 می تواند ارائه دهد 100 مگابیت بر ثانیه است.

آیا Cat5 می تواند 4k را حمل کند؟

می‌توانید از کابل Cat5 برای انتقال جریان ویدیوی 4K HDMI استفاده کنید.

دیدگاهی در مورد “کابل شبکه CAT5 چیست؟ | مقایسه CAT5e با CAT5

  1. میثم گفت:

    سلام، خسته نباشید، بسیار مفید بود ممنون 🌹🌹🌹

  2. یاسین گفت:

    سلام وقت بخیر بسیار عالی🌹

  3. علی محمدی گفت:

    خرید کابل شبکه کت ۵ از کجا باید بخرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *