مقاله

کابل شبکه LAN چیست؟

کابل LAN چیست

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که همیشه وقتی اینترنتش قطع می شود باید با کسی تماس بگیرید؟ سپس، برای بدتر شدن اوضاع، آنها مدام به شما در مورد “کابل شبکه LAN” می گویند، و تنها چیزی که می توانید به آن فکر کنید این است که کابل شبکه LAN چیست؟

خب ناامید نشو امواج رسان پاسخ شما را دریافت کرده است. ما همه چیز را از اصول اولیه، مانند تعریف کابل اینترنت LAN، تا انواع مختلف کابل LAN، کابل های فیبر نوری، سرعت پروتکل و بسیاری موارد دیگر پوشش خواهیم داد، بنابراین نیازی به تماس مجدد با شخص دیگری نیست!

کابل شبکه LAN چیست؟

کابل LAN نوعی کابل است که برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر و تشکیل یک شبکه محلی (LAN) استفاده می شود. این اجازه می دهد تا دستگاه هایی مانند رایانه ها، چاپگرها و روترها در یک فضای فیزیکی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده ها و منابع را به اشتراک بگذارند.

هدف اصلی کابل LAN ایجاد یک اتصال اینترنت سیمی با سرعت بالا بین رایانه یا دستگاه دیگر و روتر شبکه شما است.اختراع LAN نتیجه مستقیم نیاز روزافزون به اتصالات پرسرعت بین کامپیوترها در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 بود.

اولین فناوری LAN در اوایل دهه 1970 توسط رابرت متکالف، که یکی از بنیانگذاران 3Com نیز بود، اختراع شد. در آن زمان، متکالف یکی از اعضای هیات تحقیقاتی زیراکس PARC، یک شرکت تحقیقاتی در پالو آلتو، کالیفرنیا بود و از او خواسته شد تا یک سیستم شبکه برای کامپیوترهای PARC بسازد.

دلیل این امر این بود که زیراکس در حال ساخت اولین چاپگر لیزری جهان بود و می خواست تمام رایانه های PARC بتوانند با آن چاپگر چاپ کنند. متکالف بعداً نام این فناوری را اترنت گذاشت.

یک کابل LAN چگونه به نظر می رسد – چگونه به راحتی آن را تشخیص دهیم؟

کابل شبکه LAN

از بیرون، کابل های LAN بسیار شبیه به کابل های تلفن هستند. آنها معمولاً در یک غلاف پلاستیکی پوشانده می شوند و بر خلاف کابل های تلفن که فقط چهار سیم دارند، دارای هشت سیم رنگی هستند که به صورت چهار جفت سیم پیچ خورده اند. سیم ها معمولاً به رنگ آبی، سبز، قهوه ای و نارنجی هستند.

اگر می خواهید بررسی کنید که کابل یک کابل LAN است یا خیر، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. ابتدا می توانید کانکتور را بررسی کنید. کابل‌های LAN دارای کانکتورهای RJ-45 هستند که به شکل جعبه‌های مستطیلی کوچک هستند و یک اهرم کوچک در بالا وجود دارد که به محکم کردن کابل کمک می‌کند.

در حالی که کابل‌های LAN ممکن است دارای طیف رنگ‌ها و طول‌های مختلفی باشند، یک ویژگی وجود دارد که همه آنها مشترک هستند. یعنی، هر دو طرف کابل LAN بدون توجه به مارک کابل یا دستگاهی که آن را به آن وصل می‌کنید یکسان به نظر می‌رسند.

کابل LAN امواج رسان

هنگامی که نحوه تشخیص کابل LAN را بدانید، تشخیص آن و اتصال دستگاه های خود برای شما آسان خواهد بود.یک کابل LAN نیز هنگام اتصال به رایانه، رنگ‌های مختلفی از خود ساطع می‌کند و هر رنگ نور وضعیت فعالیت متفاوتی را نشان می‌دهد. رنگ هایی که کابل LAN منتشر می کند بسته به سازنده کابل و آداپتور شبکه می تواند متفاوت باشد، اما معمولاً سبز، کهربایی یا قرمز هستند.

هنگامی که یک کابل LAN رنگ سبز را منتشر می کند، به این معنی است که داده ها را به درستی ارسال و دریافت می کند. رنگ کهربایی به معنی خطای انتقال و رنگ قرمز به معنای برخورد در شبکه است.

صرف نظر از رنگ، هنگامی که چراغ چشمک می زند، نشان می دهد که پورت به طور فعال اطلاعات را منتقل می کند. به همین ترتیب، یک نور جامد به این معنی است که دستگاه ها به درستی متصل شده و آماده انتقال داده هستند. وقتی اصلاً نور وجود ندارد، نشان می دهد که اتصال شبکه برقرار نشده است.

انواع کابل LAN

کابل LAN چیست

انواع مختلفی از کابل های LAN وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. رایج ترین کابل های LAN کابل های اترنت هستند که در هشت دسته قرار می گیرند که هر کدام از نظر پهنای باند، حداکثر سرعت انتقال و محافظ متفاوت هستند.

جدول زیر هشت نوع اصلی کابل لن و ویژگی های اصلی آنها را نشان می دهد:

مزایای کابل های LAN

کابل های LAN نسبت به سایر انواع کابل ها مزایای زیادی دارند، از جمله

آنها سرعت انتقال داده سریعتر و اتصالات پایدارتر را نسبت به شبکه های بی سیم ارائه می دهند
آنها در برابر تداخل الکترومغناطیسی مقاوم تر هستند، بنابراین برای استفاده در محیط های پر سر و صدا مناسب تر هستند.
آنها نسبت به سایر انواع کابل ها تطبیق پذیرتر هستند و می توان از آنها برای اتصال دستگاه هایی مانند چاپگر، اسکنر و هارد دیسک های خارجی به کامپیوتر استفاده کرد.
آنها نسبت به شبکه های بی سیم بسیار ایمن تر و کمتر مستعد حملات سایبری و رهگیری داده ها هستند

معایب کابل های LAN

کابل های LAN نیز معایبی دارند:

آنها نسبت به سایر انواع کابل ها گران تر هستند
آنها نسبت به سایر انواع کابل ها ضخیم تر و سنگین تر هستند که می تواند استفاده از آنها را در فضاهای تنگ دشوار کند.
اگر بارها خم شوند ممکن است آسیب ببینند.
آنها تحرک محدودی را ارائه می دهند و فقط برای دستگاه هایی که در یک مکان قرار می گیرند مناسب هستند
کابل LAN در مقابل Wi-Fi: سرعت پروتکل
تفاوت سرعت پروتکل چیست؟ این برای اتصال اینترنت شما به چه معناست؟ مزایا و معایب هر نوع اتصال چیست؟

کابل های LAN پیشرفته فعلی حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه را امکان پذیر می کنند. این بسیار سریع‌تر از نسل بعدی استاندارد Wi-Fi، Wi-Fi 6 است که می‌تواند تا 9.6 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند. این بدان معناست که کابل های LAN به شما اتصال اینترنت بهتری نسبت به Wi-Fi می دهند زیرا می توانند داده ها را سریعتر دانلود کنند.

با این حال، یکی از معایب کابل های LAN این است که گران تر از اتصالات Wi-Fi هستند. از آنجایی که یک شبکه LAN برای کار کردن به چندین مؤلفه مختلف مانند کابل ها، روترها و سوئیچ ها نیاز دارد، معمولاً گران تر از شبکه Wi-Fi است.

یکی دیگر از معایب بزرگ استفاده از این نوع کابل ها این است که به اندازه Wi-Fi راحت نیستند. در حالی که می‌توانید از شبکه Wi-Fi تقریباً در هر جایی که نقطه اتصال در دسترس است استفاده کنید، کابل‌های LAN فقط برای دستگاه‌هایی مناسب هستند که نیازی به جابجایی در آن‌ها ندارید، مانند رایانه‌های رومیزی.

جایگزین هْای کابل LAN

به غیر از کابل های LAN، چند گزینه جایگزین نیز وجود دارد که کمی راحت تر هستند و همچنان همان اتصال اینترنتی سریع و قابل اعتماد را ارائه می دهند. بنابراین، چه جایگزین هایی برای کابل LAN وجود دارد؟

کابل های LAN معمولا طولانی تر، ضخیم تر و سنگین تر از سایر انواع کابل ها هستند. اگر چیزی می‌خواهید که راحت‌تر از گوشه‌ها عبور کند، یک جایگزین برای کابل LAN یک کابل USB است که می‌تواند برای چاپگرها و اسکنرها استفاده شود.
MoCA (Multimedia over Coax Alliance) یک فناوری شبکه خانگی است که از سیم کشی کواکسیال موجود در خانه شما برای ارائه اتصال به اینترنت پرسرعت استفاده می کند.
آداپتورهای Powerline دستگاه‌هایی هستند که به پریز دیواری متصل شده‌اند و داده‌ها را با استفاده از سیم‌کشی برق خانه شما منتقل می‌کنند.

Wi-Fi – اگر می خواهید از دردسر اتصال اینترنت سیمی جلوگیری کنید، ممکن است بخواهید به یک شبکه Wi-Fi بچسبید. به یاد داشته باشید که اگر سیگنال Wi-Fi نمی تواند به هر گوشه خانه شما برسد، همیشه می توانید از یک توسعه دهنده Wi-Fi برای از بین بردن نقاط مرده استفاده کنید.

دیدگاهی در مورد “کابل شبکه LAN چیست؟

 1. رضا گفت:

  شما برای کابل LAN موجود دارید؟

  1. adminmehdi گفت:

   سلام بله از چت آنلاین قسمت کارشناس فروش می توانید در خواست خود را ارسال کنید

 2. میثم گفت:

  سلام با چه برندی تولید می‌کنید و اینکه آیا فروش بصورت رسمی دارید؟

  1. adminmehdi گفت:

   با برند امواج رسان تولید می شواد و مجموعه ما کاملترین طیف تولید سیم و کابل را در ایران دارد در خدمتتون هستیم دوست عزیز

 3. میثم گفت:

  سلام تولید خودتون هست؟

 4. Mori گفت:

  سلام، من به کابل لن نیاز دارم،
  کابل کواکسیال شما را استفاده کردم

  1. adminmehdi گفت:

   محبت کنید از طریق لینک واتس اپ کارشناسان فروش شرکت امواج رسان سفارش خود را بفرستید

  2. adminmehdi گفت:

   سلام همراه عزیز شما می توانید از طریق چت آنلاین واتس اپ قسمت کارشناس فروش درخواست خود را راسال کنید همکاران در قسمت فروش در اسرع وقت با شما تماس می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *