مقاله

کابل برق چیست ؟ + اجزای تشکیل دهنده کابل برق

کابل برق چیست؟ کابلی که برای انتقال و توزیع انرژی الکتریکی استفاده می شود، کابل برق نامیده می شود. کابل برق شامل دو یا چند هادی الکتریکی است که با یک غلاف روی هم به هم می پیوندند. برای انتقال ولتاژهای فوق العاده بالا در مکان هایی که استفاده از خطوط هوایی غیرممکن است، مانند دریا، گذرگاه فرودگاه و غیره استفاده می شود. اما کابل زیرزمینی در مقایسه با کابل هوایی برای همان ولتاژ هزینه بیشتری دارد.

برای خرید کابل برق و همچنین مشاوره رایگان کلیک کنید.

ساخت کابل برق

کابل برق عمدتاً از سه جزء اصلی یعنی هادی، دی الکتریک و غلاف تشکیل شده است. هادی موجود در کابل مسیر هدایت جریان را فراهم می کند. عایق یا دی الکتریک در برابر ولتاژ سرویس مقاومت می کند و هادی را با اشیاء دیگر جدا می کند. غلاف اجازه ورود رطوبت را نمی دهد و از کابل ها در برابر همه تأثیرات خارجی مانند حمله شیمیایی یا الکتروشیمیایی، آتش سوزی و غیره محافظت می کند. اجزای اصلی کابل های برق در زیر به تفصیل توضیح داده شده است.

هادی کابل برق

مس و سیم های آلومینیومی به دلیل رسانایی الکتریکی بالا به عنوان ماده رسانا در کابل ها استفاده می شوند. سیم های جامد یا تعدادی سیم خالی ساخته شده از مس یا آلومینیوم برای ساخت کابل برق استفاده می شود.

برای یک هادی که بیش از سه سیم دارد، سیم در اطراف یک سیم مرکزی قرار می گیرد به طوری که در لایه اول شش سیم، در لایه دوم دوازده، در لایه سوم هجده سیم و غیره وجود دارد. تعداد سیم ها در هادی ها 7، 19، 37، 61، 91 و غیره است، اندازه هادی با 7/A، 19/B، 37/C و غیره نمایش داده می شود که در آن شکل های اول نشان دهنده تعداد رشته ها و شکل دوم A، B، C و غیره، قطر سیم مجزای هادی ها را بر حسب سانتی متر یا میلی متر نشان می دهد.

عایق

رایج ترین دی الکتریک مورد استفاده در کابل های برق کاغذ آغشته شده، لاستیک بوتیل، کابل پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن، پلی اتیلن متقاطع است. کابل های عایق کاغذ بیشتر ترجیح داده می شوند زیرا ظرفیت حمل فعلی آنها بالا، به طور کلی قابل اعتماد است و عمر طولانی دارد. ترکیب دی الکتریک مورد استفاده برای کابل باید دارای خواص زیر باشد.

مقره باید مقاومت عایق بالایی داشته باشد.

باید استحکام دی الکتریک بالایی داشته باشد تا جریان نشتی از آن عبور نکند.

این ماده باید از استحکام مکانیکی خوبی برخوردار باشد.

ماده دی الکتریک باید قابلیت کار در دمای بالا را داشته باشد.

باید مقاومت حرارتی پایینی داشته باشد.

باید ضریب توان پایینی داشته باشد.

کابل های مورد استفاده برای خاک های زیردریایی و مرطوب باید از دی الکتریک های مصنوعی مانند پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن و غیره استفاده کنند. این مواد نسبتاً سبک تر هستند و دارای دی الکتریک غیر مهاجر هستند. همچنین، چنین نوع مواد دی الکتریک دارای استحکام دی الکتریک خوب، تلفات توان کم و مقاومت حرارتی کم است.

غلاف داخلی کابل برق

برای محافظت از کابل در برابر رطوبت که بر عایق تأثیر می گذارد استفاده می شود. روکش کابل از آلیاژ سرب تشکیل شده است و این استحکام در برابر فشارهای داخلی کابل های تحت فشار مقاومت می کند. مواد مورد استفاده برای غلاف داخلی باید مواد غیر مغناطیسی باشد.

غلاف آلومینیومی همچنین در کابل برق استفاده می شود زیرا ارزان تر، وزن کمتر و استحکام مکانیکی بالا نسبت به غلاف سربی دارد. در کابل ها و تلفن های پر از روغن، از غلاف آلومینیومی بدون درز موجدار کابل ها استفاده می شود زیرا دارای خواص خمش بهتر، ضخامت کمتر و وزن کمتر است.

پوشش محافظ کابل برق

کابل های غلاف سربی زمانی که مستقیماً روی زمین قرار می گیرند در اثر خوردگی و الکترولیت آسیب می بینند. برای محافظت از کابل ها در برابر خوردگی لایه های فیبری مانند کاغذ، هسین و غیره یا پلی وینیل کلراید استفاده می شود. لایه هایی از مواد فیبری که با ترکیب ضد آب در قسمت بیرونی کابل برق پخش می شوند سرویس دهی نامیده می شوند.

آرمورینگ فرآیندی است که در آن لایه‌هایی از سیم‌های فولادی گالوانیزه یا دو لایه نوار فلزی برای محافظت از آن در برابر آسیب‌های مکانیکی روی غلاف قرار می‌گیرد. از آرمورینگ برای ارت کابل نیز استفاده می شود. هنگامی که عیب در کابل رخ می دهد (به دلیل خرابی عایق)، جریان خطا از زره عبور می کند و زمین می شود.

روی غلاف

به کابل ها استحکام مکانیکی می دهد. این کابل را از آسیب های کلی مانند رطوبت، خوردگی، خاک، گرد و غبار و غیره محافظت می کند. مواد ترموست یا ترموپلاستیک برای ساخت روی غلاف استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *