مقاله

کابل ابزار دقیق چیست؟

کابل ابزار دقیق چیست و چرا اکثر تولید کننده های معروف به سمت تولید این دسته کابل های تخصصی می روند در این مقاله با امواج رسان به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم با ما همراه باشید

کابل های ابزار دقیق المان های تک یا چند جفت/سه گانه هستند که برای حمل سیگنال ها طراحی شده اند.آنها برای اتصال ابزارها و تجهیزات الکتریکی به ویژه در کارخانه هایی که کنترل فرآیند مورد نیاز است استفاده می شود، جایی که سیگنال های تولید شده توسط مبدل از طریق پانل ها، کنترل کننده ها و سایر دستگاه ها منتقل می شود.

چرخش جفت ها تداخل های الکترومغناطیسی (EMI) از منابع خارجی یا جفت/سه گانه داخلی را کاهش می دهد.

ساختار با جفت محافظ جداگانه معمولاً برای سیگنال های آنالوگ و ساختار با محافظ کلی فقط برای سیگنال های دیجیتال استفاده می شود.

کاربردهای معمول در صنعت فرآیند عبارتند از: نفت و گاز، شیمیایی و پتروشیمی، تصفیه آب، معدن و به طور کلی در هر کارخانه ای که در آن اتوماسیون فرآیند اجرا می شود.

کابل ابزار دقیق چیست؟

خانواده کابل های کنترل و ابزار دقیق یکی از بزرگترین، اصلی ترین، پر کاربرد ترین و با اهمیت ترین کابل ها در صنعت برق، الکترونیک است.

این کابل به دلیل تعدد در ساختاری که دارد، دارای قابلیت های مختلفی همچون مقاومت در برابر نویز پذیری از امواج درونزا و برونزا و مقاومت در برابر تداخلات و تاثیر پذیری از کابل های همجوار و یا منابع تولید امواج الکترو مغناطیس است. در ادامه این نوع کابل ها را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.
در اینجا قصد داریم تا کابل های کنترل و ابزار دقیق را بر مبنای یکی از مهمترین استانداردهای روز دنیا یعنی استاندارد BS5308 بررسی خواهیم نمود.

کابل های کنترل و ابزار دقیق تفاوت فاحشی با کابل های برق دارد، چرا که کابل برق حامل جریان های بالا در سطح ولتاژهای بالا می باشد ولیکن کابل ابزار دقیق یا کنترل حامل جریان های پایین یا سیگنال های در سطح ولتاژهای پایین هستند.

انواع کابل ابزار دقیق

  • کابل KNX

کابل KNX از مس آنیل شده کلاس ۱ (مفتول) و عایق PVC و فویل آلومینیوم جنس روکش PVC می باشد.از این کابل برای هوشمند سازی سیستم و تجهیزات در ساختمان ها و خانه های جدید استفاده می شود.در واقع می توان گفت کابل پروتکل KNX برای ارتباط با تجهیزات مدیریت ساختمان که شامل سیستم های روشنایی و چراغ،کنترل سیستم های تهویه،سیستم های صوتی و … طراحی شده است.

KNX در ابتدا برای پاسخگویی به نیازهای تاسیسات و ساختمان های صنعتی بزرگ توسعه یافت و تنها بعدها برای پروژه های مسکونی کوچکتر مورد استفاده قرار گرفت. سیم کشی KNX به راحتی می تواند بار ترافیک ارتباطی یک ساختمان بزرگ را تحمل کند و بنابراین می تواند به راحتی به یک ساختمان مسکونی نیز خدمت کند. در تئوری، یک سیستم KNX می تواند از 50000 دستگاه تشکیل شود، تا زمانی که یک توپولوژی خاص در محل قرار داده شود.

  •  کابل پروفی باس

Profibus، یکی از دو فناوری این سازمان، با استاندارد IEC 61158 استاندارد شده است.کابل Profibus و کانکتورهای Profibus به طور گسترده به عنوان کابل و کانکتور فیلدباس پیشرو در جهان توصیف می شوند.

بنابراین Profibus اساساً استانداردی برای ارتباطات فیلدباس در فناوری اتوماسیون است. یک شبکه کنترل صنعتی که برای اتوماسیون کارخانه، کنترل فرآیند، کنترل حرکت و شبکه های ایمنی استفاده می شود.محدوده Profibus با کابل‌های کنترلی تولید شده در طول 4 تا 20 متر متفاوت است، زیرا می‌توانند حداکثر 32 دستگاه را در هر بخش پشتیبانی کنند و بنابراین در مجموع تا 126 دستگاه را بسته به جریان سیستم پشتیبانی می‌کنند.

به جای اجرای کابل های جداگانه از یک کنترل کننده اصلی به هر سنسور و محرک،یک کابل چند قطره برای اتصال همه دستگاه ها با سرعت بالا، پیام رسانی دو طرفه و سریال برای انتقال اطلاعات استفاده می شود.کابل پروفی باس profibus جایگزین مناسبی برای Belden 3079A برای بسیاری از کاربردها هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *