مقاله

چگونه کابل برق را ببریم؟ | سیم های برق را چگونه قطع می کنند

چگونه کابل برق را ببریم؟وقتی کسی کلمه کابل یا سیم برق را ذکر می‌کند، به احتمال زیاد به یک قطعه فلزی انعطاف‌پذیر و استوانه‌ای اشاره می‌کند که می‌تواند اندازه آن از چند میلی‌متر قطر تا چند سانتی‌متر متفاوت باشد. سیم می تواند به کاربرد مکانیکی یا الکتریکی اشاره داشته باشد. نمونه ای از سیم مکانیکی می تواند Guy-wire باشد، اما این راهنما بر روی سیم کشی برق تمرکز دارد.

تولید سیم و کابل امواج رسان >>> تماس با ۰۲۱۳۳۹۷۱۵۰۰

اهمیت سیم و کابل برق

سیم برق ستون فقرات جامعه ما است. در خانه ها سیم برای روشن کردن چراغ ها، گرم کردن اجاق گاز و حتی صحبت با تلفن وجود دارد. از یک سیم برای عبور جریان از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. اکثر سیم ها دارای عایق در اطراف هسته فلزی هستند. عایق الکتریکی ماده ای است که بارهای الکتریکی داخلی آن آزادانه جریان نمی یابد و در نتیجه جریان الکتریکی را هدایت نمی کند. یک عایق کامل وجود ندارد. اما برخی از مواد مانند شیشه، کاغذ و تفلون که مقاومت بالایی دارند، عایق های الکتریکی بسیار خوبی هستند. عایق وجود دارد زیرا دست زدن به یک سیم لخت می‌تواند باعث شود جریان از بدن شخص (بد) یا به سیم دیگری به طور ناخواسته عبور کند.

یکی از محصولات جانبی رایج در برداشتن دیوار یا پایین آوردن سقف، سیم‌های برق سرگردان است. اگر از سیم‌ها یا کابل مدار برای تغذیه پریزهای جدید، لامپ‌ها یا سایر دستگاه‌های دائمی استفاده نمی‌شود، به روشی برای مقابله با سیم‌ها نیاز دارید. ایمن‌ترین راه برای از بین بردن کامل سیم‌کشی این است که آن را از منبع برق جدا کنید و تمام سیم‌کشی‌ها را جدا کنید تا باعث سردرگمی یا خطری برای بازسازی‌کنندگان آینده نشود. اما اگر نمی‌خواهید مدار را به طور کامل قطع کنید، یا جدا کردن کابل مشکل دارد، می‌توانید با خیال راحت سیم‌ها را درپوش بگذارید و کابل را در داخل جعبه اتصال قطع کنید.

قطع کردن سیم‌های برق و بستن درب جعبه‌های برق غیرقابل دسترسی، روشی ایمن، کارآمد و منطبق با کد برای برخورد با سیم‌های برقی است که برق باقی می‌مانند. تمام سیم هایی که به هم متصل می شوند باید در جعبه های اتصال قرار گیرند و جعبه های اتصال باید در سطح سطح تمام شده باشند تا بتوان آنها را دید و به آنها دسترسی داشت.

انبر بینی سوزنی که با نام های گیره بینی و انبر بینی بلند نیز شناخته می شود، ابزار بسیار محبوبی است که در پروژه های سیم کشی استفاده می شود. معمولاً این ابزار توسط برق کاران یا افرادی که خودتان آن را انجام می دهند که در پروژه های برقی که نیاز به سیم کشی دارند استفاده می کنند. اگرچه از انبر بینی سوزنی معمولاً برای گرفتن سیم های کوچک استفاده می شود، اما برای بریدن سیم ها نیز استفاده می شود. هنگام استفاده از این ابزار برای برش سیم، اقدامات احتیاطی و روش هایی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

چگونه بهترین انبر را انتخاب کنیم؟

انبر بینی سوزنی دارای زوایای مختلف لبه برش است که متناسب با انواع برش است. معمولاً 3 مورد برای انتخاب وجود دارد (استاندارد، نیمه فلاش و فلاش)، و بهتر است قبل از خرید انبر برای پروژه های برقی به این سه مورد توجه کنید. این نام ها برای اشاره به مقدار خرج کردنی که پس از برش روی نوک سیم باقی می ماند استفاده می شود.

زوایای لبه برش استاندارد برای کاربردهای سیم برش که به ضربه ای که به سیم منتقل می شود و همچنین گیره ای که در نوک سیم پس از برش باقی می ماند، بسیار حساس نیستند، مناسب هستند. لبه های برش نیمه فلاش برای کاهش شوک وارده استفاده می شود. لبه‌های فلاش معمولاً برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که به حداقل مقدار شوک منتقل شده نیاز دارند.

هنگام برش سیم، توجه به اطلاعات فوق بی‌خطر است، زیرا نمی‌توان تمام کاربردهای سیم برش را با هر انبر سوزنی با خیال راحت انجام داد. فلاش کاترها اغلب بهترین برای استفاده هستند زیرا برش تمیزی را ایجاد می کنند و برش مقرون به صرفه تری نسبت به انواع دیگر ارائه می دهند. علاوه بر این، این لبه‌های برش ضربه‌ای را که از سیم‌ها عبور می‌کند، به حداقل می‌رساند، در نتیجه بسیاری از وقوع زباله‌های پرنده را کاهش می‌دهد. با این حال، لبه های نیمه فلاش هنگام استفاده در عملیات مونتاژ الکترونیکی ایمن تر و مقرون به صرفه تر هستند.

مراحل بریدن کابل برق چگونه است؟

مدار شکن را خاموش کنید

برق مدار الکتریکی را با خاموش کردن بریکر مناسب در پنل سرویس منزل خود (جعبه بریکر) قطع کنید. اگر دیوار یا سقف آن منطقه را تخریب کرده اید، برق باید قبلاً قطع باشد، اما دوباره بررسی کنید که قطع کننده مدار صحیح برای کابلی که قطع می کنید، خاموش باشد. برای ایمنی بیشتر، نوار برق را روی هر کلید قطع کننده مدار قرار دهید تا از چرخاندن تصادفی قطع کننده توسط کسی، حتی شما جلوگیری شود.

تست قدرت

به محل کار برگردید و تمام سیم‌کشی‌هایی را که روی آن کار می‌کنید با یک تستر ولتاژ غیر تماسی تست کنید. کاوشگر تستر را به تمام طرفین روکش کابل و انتهای هر سیم جداگانه لمس کنید. تستر باید عدم وجود ولتاژ را نشان دهد. اگر ولتاژ را تشخیص داد، به پنل سرویس برگردید و قطع کننده صحیح را ببندید، سپس سیم کشی را دوباره تست کنید.

مکان جعبه اتصال را انتخاب کنید

مکانی را برای جعبه اتصال انتخاب کنید که آسان باشد

در دسترس است و کابل مدار می تواند به جعبه وارد شود و از جلوی جعبه حداقل 8 اینچ امتداد یابد.

باز شدن جعبه را برش دهید

قسمت جلوی جعبه را در مقابل سطح دیوار یا سقف در محل جعبه مورد نظر قرار دهید و لبه بیرونی جعبه را با مداد ترسیم کنید. در امتداد طرح ترسیم شده با اره دیواری به دقت برش دهید.

اگر دسترسی به گل میخ دیوار یا تیرچه سقفی برای لنگر انداختن جعبه جدید دشوار است، از یک جعبه قدیمی یا بازسازی شده استفاده کنید که با بالهایی که پشت دیوار خشک را می گیرند به دیوار خشک متصل می شود.

Austgens WELDING را بررسی کنید

کابل را به جعبه وارد کنید

کابل مدار را از سوراخ جعبه بکشید. اگر کابل‌های اضافی زیادی وجود دارد، آن را به اندازه‌ای کوتاه کنید که تقریباً 8 اینچ از کابل در هنگام نصب از جلوی جعبه خارج شود. زبانه گیره را به آرامی با یک پیچ گوشتی سر صاف روی یکی از سوراخ های پشت جعبه بالا بکشید. کابل را از سوراخ عبور دهید. اگر جعبه شامل زبانه های گیره نیست، یک گیره کابل نصب کنید تا کابل را روی جعبه محکم کنید.

جعبه اتصال را نصب کنید

جعبه را در سوراخ قرار دهید تا لبه جلویی آن تقریباً با سطح دیوار یا سقف همسطح باشد. در صورت نیاز، کابل بیشتری را بیرون بکشید تا حدود 8 اینچ از جلوی جعبه باز شود.

روی یک جعبه کار قدیمی، دو پیچ نصب را ببندید تا بال های جعبه به سمت جلو کشیده شوند و جعبه را محکم به دیوار خشک بچسبانید. بهتر است این کار را با یک پیچ گوشتی دستی انجام دهید تا بیش از حد پیچ ها را سفت نکنید و سر پیچ ها را نوار نزنید یا بال ها را بشکنید.

اگر از یک جعبه معمولی یا “کار جدید” استفاده می کنید، جعبه را با پیچ یا میخ های ارائه شده به دیوار یا قاب سقف نصب کنید.

سیم ها را آماده کنید

از یک چاک دهنده کابل برای بریدن روکش کابل در چند اینچ از انتهای کابل استفاده کنید، سپس غلاف را جدا کرده و اضافی را با چاقو یا قیچی جدا کنید. لازم نیست عایق را از انتهای سیم جدا کنید زیرا سیم کشی هیچ دستگاهی را تغذیه نمی کند. با این حال، اگر انتهای سیم‌ها به هم ریخته است، آن‌ها را برش دهید تا به قسمتی صاف برسید.

سیم ها را ببندید

انتهای سیم را با اتصالات سیم یا مهره های سیم بپوشانید. اندازه مناسب مهره را برای یک سیم جداگانه انتخاب کنید و هر مهره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و در حالی که آن را روی سیم فشار می دهید، تا زمانی که مهره خیلی سفت شود. هر مهره را بکشید تا مطمئن شوید که محکم است.

برای ایمنی بیشتر، می توانید هر مهره را با نوار برق روی سیم مربوطه بچسبانید، سپس سیم ها را به هم بچسبانید. سیم های زمین مسی لخت نیازی به درپوش ندارند.

درپوش جعبه را نصب کنید

به آرامی سیم ها را به سبک آکاردئونی تا کنید و آنها را داخل جعبه فشار دهید. مراقب باشید که مهره های سیم را جدا نکنید. با استفاده از پیچ های ارائه شده، یک پوشش خالی (بدون سوراخ) به جعبه برق وصل کنید.

اکنون در صورت تمایل می توان برق را به مدار بازگرداند.

تجهیز صحیح میز کار برای کار با سیم ممکن است شامل ابزارهای بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا به ذهنتان می رسد باشد. اگرچه کار بر روی یک پروژه به سبک مک گیور می تواند یک چالش سرگرم کننده باشد، استفاده از ابزارهای مناسب همیشه به نتایج بهتری منجر می شود. به همین دلیل، درک تفاوت بین سیم کش، برش، انبردست و گیره بسیار مهم است.

ابتدا، بیایید با سیستم استاندارد اندازه‌گیری قطر سیم‌های رسانای الکتریکی منفرد و جامد، Wire Gauge آمریکایی (AWG) آشنا شویم. هنگام تعیین اندازه مناسب برخی از ابزارهای سیمی، AWG را مشاهده خواهید کرد. با AWG، افزایش عدد گیج نشان دهنده کاهش قطر سیم است. این بر اساس یک سیستم mil دایره ای است. یک mil برابر با 0.001 اینچ است.

کابل کشی برق چیست؟

کابل کشی یا سیم کشی برای برداشتن عایق از سیم های برق به منظور ایجاد تماس استفاده می شود. دو نوع اصلی وجود دارد: دستی و اتوماتیک. البته روش قیچی زمان بر و همچنین روش مخرب گاز گرفتن عایق وجود دارد که می تواند منجر به درد و هزینه سنگین دندان شود. ما هیچ یک از دو روش اخیر را توصیه نمی کنیم.سیم برکن دستی دارای تیغه های متضاد مانند یک جفت قیچی است اما دارای یک بریدگی در وسط تیغه ها برای قرار دادن سیم است. سپس استریپر دور سیم می چرخد، بنابراین عایق بیرونی جدا می شود در حالی که سیم واقعی دست نخورده باقی می ماند.

برخی از سیم‌کش‌ها دارای اندازه‌های بریدگی متفاوتی هستند که به شما امکان می‌دهد سیم‌ها را در AWG‌های مختلف بدون چرخاندن جدا کنید. سیم برکن اتوماتیک نیز وجود دارد. آنها یک طرف دارند که سیم را می گیرد در حالی که طرف دیگر عایق آن را حذف می کند. اگرچه یک بره‌زن خودکار تلاش مورد نیاز را به شدت کاهش می‌دهد، اما می‌تواند سیم‌های نازک‌تر را نیز بشکند، بنابراین برای همه کاربردها مناسب نیستند. هنگام انتخاب یک استریپر، مطمئن شوید که دسته راحت آن، عایق را از سیم ها پاک می کند و سیم واقعی را دست نخورده نگه می دارد.

ساده ترین راه برای برداشتن سریع کابل برق چیست؟

چه در حال سیم کشی مجدد یک لامپ قدیمی، نصب یک زنگ در جدید، یا افزودن پریز دیگری به دیوار باشید، اولین قدم برای این نوع پروژه تعمیر و نگهداری خود انجام دهید اغلب شامل جدا کردن روکش از سیم است. در حالی که این مقدمه کار برق ممکن است ترسناک به نظر برسد، مهارتی است که تسلط بر آن کار سختی نیست. ابزارهای تخصصی می توانند به شما در انجام این کار کمک کنند، اما یک ضرورت نیستند. شما هنوز هم می توانید بدون آنها با کمی تمرین به خوبی از پس آن بر بیایید. بیاموزید که چگونه سیم را جدا کنید – از هر نوع، با استفاده از هر ابزاری که در دست دارید – و به زودی کارهای سیم کشی خانه را با اطمینان انجام خواهید داد.

سیم ها و کابل ها اغلب با یک پلاستیک یا سایر مواد رسانای غیر گرما یا غیر الکتریکی عایق بندی می شوند. برای استفاده از سیم ها، عایق باید جدا شود.

برداشتن سریع سیم کمی مشکل است. روش های مختلفی برای جدا کردن عایق از سیم ها وجود دارد.

برخی از روش ها سریع هستند، در حالی که برخی به طور قابل توجهی کندتر هستند. برخی از آنها موثرتر از دیگران هستند.

روشی که برای جدا کردن سیم های خود انتخاب می کنید به طول سیم، اندازه و تعداد سیم هایی که باید جدا کنید بستگی دارد.

روشی که انتخاب می‌کنید همچنین با دلیل اینکه می‌خواهید سیم‌ها را در وهله اول قطع کنید، مشخص می‌شود که آیا این روش برای استفاده خانگی برای فروش مجدد است.

در زیر گزینه هایی وجود دارد که برای جدا کردن سیم های خود دارید. روش ها از کم اثرترین تا مؤثرترین مورد بحث قرار می گیرند.

قیچی برش فلز

راه های سریع کابل کشی برق چیست؟

روش گرم کردن خورشید

تنها زمانی می توانید از این روش استفاده کنید که تابش آفتاب شدیدی وجود داشته باشد که کاملاً گرم است. این فقط در تابستان امکان پذیر است.

از آنجایی که بیشتر عایق ها از پلاستیک ساخته شده اند، قرار دادن سیم ها در زیر نور آفتاب داغ می تواند به نرم شدن پلاستیک کمک کند. این کار کشیدن آن را آسان تر می کند.

هنگامی که سیم به اندازه کافی گرم و نرم شد، عایق را بکشید تا سیم از آن جدا شود. با این حال، این روش ممکن است برای کابل ها و سیم های ضخیم که به شدت عایق هستند، موثر نباشد.

روش گرمایش خورشید را می توان در کنار روش های دیگر مانند برش یا با سیم کش دستی استفاده کرد.

روش جوشاندن

برای جدا کردن سیم ها با استفاده از این روش گرمایشی به موارد زیر نیاز دارید.

یک بشکه فلزی

اب

هیزم

اولین روشی که می توانید برای حذف عایق پلاستیکی از کابل های خود استفاده کنید گرمایش است. برای استفاده از روش گرمایش به بشکه فلزی، آب و هیزم نیاز دارید.آب را در بشکه بجوشانید و سیم های عایق شده را در آب جوش فرو کنید. این کار باید در فضای باز یا فضای باز انجام شود.اجازه دهید سیم حدود 10 دقیقه یا بیشتر در آب جوش بماند.سیم را بردارید و بکشید تا از عایق جدا شود. این کار را باید به محض اینکه آن را از آب خارج کردید، قبل از اینکه دوباره سرد و سفت شود، انجام دهید.باید مراقب بود که نسوزد و نسوزد. روش گرمایش هنگام تراشیدن سیم های ضخیم تر بسیار مؤثر نیست. علاوه بر این، فرآیند جوش ممکن است بخارهایی را آزاد کند که سمی هستند و برای سلامتی شما مفید نیستند.

طراحی کامپیوتری در ساخت ورق فلز ملبورن را بررسی کنید

برای گرفتن کابل ها نباید سیم های عایق را بسوزانید. سوزاندن کابل های پلاستیکی باعث آلودگی محیط زیست می شود. این می تواند شما را با قانون دچار مشکل کند. سوختن سیم ها را نیز از بین می برد و از کیفیت آنها می کاهد.

روش های مختلف بریدن کابل برق چیست؟

اینها مواردی هستند که برای این روش نیاز خواهید داشت.

تیغ برنده

دستکش های ضخیم

چاقو یا تیغه برشی که انتخاب می کنید باید بسیار تیز باشد. شما باید دستکش های ضخیم بپوشید تا از بریدگی و کبودی ناشی از بریدگی محافظت کنید. این روش تنها در صورتی قابل استفاده است که چند سیم برای جدا کردن داشته باشید.استفاده از این روش آسان است و مواد به راحتی در دسترس هستند. با این حال، شما فقط می توانید چند کابل را در یک زمان جدا کنید. کاملا کند است.فرآیند برش برای جدا کردن سیم با علامت گذاری نقطه یا طولی که می خواهید جدا کنید شروع می شود. سپس چاقو یا تیغه برشی که دارید را روی نقطه بازار نگه دارید. روی آن فشار دهید و سیم را بچرخانید.

وقتی سیم را می چرخانید، تیغه برش عایق را قطع می کند. دقت کنید که آن را کمی سبک فشار دهید تا سیم داخل آن قطع نشود. وقتی سیم را دیدید، انتهای کابل را بگیرید و عایق را بردارید. می توانید آن را با انبردست یا دست بگیرید.با استفاده از سیم کش رومیزی خانگی

مواردی که نیاز دارید عبارتند از:

تخته چوبی
انبر
2 پیچ
تیغ برنده
دستکش

روش های زیادی برای ساختن سیم کش رومیزی در خانه وجود دارد. این یکی از ساده ترین ها برای ساختن است. شما به راحتی می توانید این را خودتان در گاراژ با استفاده از موارد ذکر شده در بالا درست کنید.هنگامی که چند سیم برای جدا کردن دارید، رقیق کننده خانگی می تواند مفید باشد. شما به راحتی می توانید این را خودتان در گاراژ با استفاده از موارد ذکر شده درست کنید. برای ساختن ویدیوی زیر را دنبال کنید.طراحی و تولید تجهیزات فلزی سفارشی را بررسی کنید

با استفاده از سیم کش دستی

این یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای جدا کردن سیم‌ها و کابل‌ها است. به خصوص اگر سیم های زیادی برای جدا کردن دارید، آنها عمدتا رومیزی هستند اما دستی هستند.

از برق استفاده نمی کنند. سیم کش های زیادی در بازار وجود دارد که بسته به میزان استفاده و بودجه خود می توانید یکی از آنها را خریداری کنید.

سیم کش های دستی با استفاده از یک موتور دستی کار می کنند و با تیغه های قابل تنظیم ثابت می شوند. در صورت کدر شدن تیغه های اولیه، پس از مدتی می توان تیغه ها را تغییر داد.

با استفاده از سیم کش برقی

سیم کش های برقی بهترین هستند. آنها زمانی موثرتر هستند که شما نیاز به جدا کردن حجم زیادی از سیم ها دارید.سیم کش های برقی کمی گران تر از سیم کش های دستی هستند. اگر می‌خواهید سیم‌ها را برای فروش یا سایر اهداف تجاری جدا کنید، سرمایه‌گذاری خوبی هستند. فروشندگان ضایعات فلزی بیشتر از آنها استفاده می کنند، اما می توانید برای مصارف خانگی نیز خریداری کنید.قبل از استفاده باید تمام دستورالعمل های دستگاه را بخوانید. برای جدا کردن انواع و اندازه های سیم موثر است

چگونه بدون کابل کشی برش دهیم؟

اگر ابزار تخصصی برای این کار ندارید، ناامید نشوید. تا زمانی که یک ابزار تیز برای بریدن غلاف، مانند یک چاقوی کاربردی، یک جفت قیچی، یا حتی یک چاقوی جیبی تیز، در اختیار داشته باشد، هنوز هم می‌تواند بفهمد که چگونه سیم را جدا کند. این روند مشابه است، اما برای به دست آوردن لمس مناسب کمی تمرین بیشتری لازم است – فشار کافی برای قطع کردن روکش بدون آسیب رساندن به سیم های فلزی واقعی.

هنگام کار با چاقو

کابل یا سیم را روی یک میز کار یا تکه چوب قرار دهید. در یک دست، چاقوی ابزار را طوری بگیرید که تیغه آن به آرامی روی غلاف سیم قرار گیرد، دقیقاً در نقطه ای که قصد دارید آن را جدا کنید. از دست دیگر برای چرخاندن سیم روی سطح کار استفاده کنید تا تیغه غلاف را در تمام دور سیم بچرخاند. غلاف را با انگشتان خود بکشید و سیم زیر را بررسی کنید تا مطمئن شوید آسیبی ندیده است.

هنگام کار با قیچی

قیچی را تا نیمه باز کنید و سیم خود را تا جایی که ممکن است به محل اتصال تیغه ها نزدیک کنید. فقط با کوچکترین فشار، شروع به بستن قیچی کنید – می خواهید غلاف را گاز بگیرید اما سیم را قطع نکنید. از انگشتان خود برای چرخاندن سیم در داخل قیچی باز استفاده کنید تا غلاف به طور کامل توسط جفت تیغه ها به هم بخورد. هنگامی که غلاف انتهایی جدا شد، جلو بروید و آن را بکشید.

واقعا به همین اسونیه. همانطور که گفته شد، مراقب باشید که آنقدر مشتاق کار نباشید که به طور تصادفی عایق یا سیم کشی زیر روکش را سوراخ نکنید. در بدترین حالت ممکن، می‌توانید انتهای سیم را جدا کنید و دوباره شروع کنید. با کمی تمرین، کمی تمرکز، و یک دست ثابت، برای نحوه جدا کردن سیم برای هر پروژه برقی DIY به سرعت و تمیز آماده خواهید شد.

همانطور که قبل از روش ذکر شد، انتخاب سیم‌ها به اندازه، طول و مقدار سیم‌ها بستگی دارد. با این حال، می‌توانید روش‌هایی را برای جدا کردن سریع سیم‌ها ترکیب کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از بریدن کابل برق چیست؟

قبل از برش سیم های فلزی، حتما از محافظ چشم استفاده کنید. حتی اگر انبر سوزنی دارای لبه برش هم سطحی باشد، تضمینی نیست که فرآیند برش باعث از بین رفتن سیم های بریده شده نشود. همیشه از چشم ها در برابر چنین حوادثی محافظت کنید. قبل از عملیات برش، همیشه باید تیغه های برش را بررسی کنید. اگر به اندازه کافی تیز باشند، این قطعاً تصادفات را کاهش می دهد.دستگیره های بالشتکی روی انبر سوزنی بینی تضمینی برای محافظت از کاربر در برابر برق گرفتگی نیست. هرگز سیم هایی را که جریان دارند، چه کم و چه زیاد قطع نکنید. قبل از کار با عملیات سیم کشی ابتدا منبع برق را خاموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *