کابل و سیم برق امواج رسان

سیم برق 2.5*1 افشان

تماس بگیرید
سیم برق 2.5*1 افشان یک سیم تخصصی و استاندارد است که توسط نیروی متخصص و جوان امواج رسان تولید می شود.

خرید سیم و کابل برق با قیمت مناسب و همچنین کیفیت استاندارد یکی از نگرانی های اکثرخریداران این محصولات است که هم بتوانند جنس با کیفیتی خرید کنند و هم قیمت مناسبی داشته باشد از نظر کیفیت و استاندارد بودن کابل باید خیلی مطمئن بود چرا که در غیر این صورت می تواند هزینه ای مالی و جانی فراوانی به خریداران آن و کسانی که از سیم و کابل برق استفاده می کنند بزند منتهی نگران نباشید ما در گروه صنعتی امواج رسان در کنار کیفیت بسیار بالا و نشان استاندارد سیم و کابل های خود به فکر مشتری و خریداران خود هستیم و قیمت بسیار مناسب و قابل رقابتی را ایجاد کرده ایم تا بتوانیم مشتریان وفاداری برای خود به وجود بیاوریم.

ساختار سیم و کابل برق

سیم یا کابل برق معمولاً از مس یا آلومینیوم ساخته می شود و این مواد رسانا به عنوان سیم هایی عایق بندی می شوند که برق را به قسمت های مختلف خانه شما می آورند.

وقتی در حال نصب سیم یا کابل کشی جدید هستید، انتخاب سیم یا کابل مناسب نیمی از کار است. از سوی دیگر، هنگام بررسی سیم‌کشی قدیمی در خانه، شناسایی نوع سیم می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد مداری که سیم‌کشی به آن تعلق دارد به شما بگوید (به عنوان مثال، اگر یک جعبه اتصال را باز کنید و باید تعیین کنید که کدام سیم‌ها کجا می‌روند). سیم کشی برای خانه های مدرن کاملا استاندارد است و اکثر خانه هایی که پس از اواسط دهه 1960 ساخته شده اند، انواع سیم کشی مشابهی دارند. هر تاسیسات الکتریکی جدید نیاز به سیم کشی جدیدی دارد که با قوانین ساختمان محلی مطابقت داشته باشد.

املاک تجاری در مقایسه با منازل و ساختمان های مسکونی نیازهای متفاوت و همچنین نیازهای متفاوتی در مورد سیم کشی برق دارند. این تنها این نیست، بلکه هنگام صحبت تجاری، انواع مختلفی از سیم کشی برق نیز وجود دارد که هر کدام برای کاربردهای مختلف مناسب هستند.

برای مثال، تجهیزات اداری و الکترونیک ممکن است نیاز به سازماندهی سیم کشی و کابل متفاوتی نسبت به ماشین آلات سنگین یا انبارها داشته باشند. علاوه بر نیازها و مصارف برق، ملاحظات دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد سیم کشی تجاری مورد توجه قرار گیرد. یکی از مهمترین ملاحظات ایمنی است، زیرا هر گونه بی نظمی در سیم کشی برق می تواند کارمندان را در معرض خطر قرار دهد و عملیات تجاری را متوقف کند.

اصطلاحات سیم یا کابل کشی

این به درک چند اصطلاح اساسی که برای توصیف سیم کشی استفاده می شود کمک می کند. سیم برق نوعی رسانا است که ماده ای است که الکتریسیته را هدایت می کند. در مورد سیم کشی خانگی، خود هادی معمولاً مسی یا آلومینیومی (یا آلومینیومی با روکش مسی) است و یا یک هادی فلزی جامد یا سیم رشته ای است.

بیشتر سیم‌ها در خانه عایق هستند، به این معنی که در یک پوشش پلاستیکی نارسانا پیچیده شده‌اند. یکی از استثناهای قابل توجه سیم های زمین است که معمولاً مس جامد هستند و یا با روکش سبز عایق شده اند یا بدون عایق (لخت).

مشخصات فنی سیم افشان مقطع ۱٫۵ با کیفیت و مرغوب

سیم افشان مقطع ۱٫۵ با هادی قابل انعطاف برای مصارف عمومی

۱کد مشخصه  :  ۰۲(۶۰۷)

 ۲نامگذاری سیم   H07V-K

۲ولتاژ اسمی (نامی)  :   ۴۵۰/۷۵۰  ولت

واتاژ اسمی سیم یا کابل ولتاژ مرجعی است که سیم یا کابل برای آن طراحی شده و آزمونهای الکتریکی براساس آن انجام می شود.

 ساختمان هادی:  از نوع گروه ۵ (هادی های انعطاف پذیر افشان) مطابق با استاندارد ۳۰۸۴

  ۴جنس عایق:  PVC از نوع C می باشد. (PCV-C)

 ۵ضخامت متوسط  عایق:  ضخامت متوسط  عایق مطابق استاندارد بایستی ۰٫۷ میلی متر باشد.

 ۶ضخامت حداقل عایق: با توجه به ضخامت متوسط عایق می توانیم ضخامت حداقل عایق را محاسبه کنیم :

 ۰٫۱-(ضخامت متوسط عایق×۰٫۹)=ضخامت حداقل عایق

 بنابراین خواهیم داشت :

 ۰٫۵۳=۰٫۱-(۰٫۷×۰٫۹)=ضخامت حداقل عایق

 پس ضخامت حداقل یا یکطرفه گی عایق نباید کمتر از ۰٫۵۳ میلی متر باشد.

۷میانگین قطر خارجی:  نباید از ۲٫۸ (حد پائین) میلی متر کمتر و از ۳٫۴ (حد بالا) میلی متر بیشتر شود.

 ۸نشانه گذاری

پیوستگی نشانه ها : فاصله مابین انتهای یک سری کامل علائم تا شروع سری بعدی نباید از ۲۷۵ میلی متر بیشتر

شود.

دوام نشانه ها :نشانه های چاپ شده باید با دوام باشند و به راحتی پاک نشوند استاندارد برای این موضوع نیز

آزمونی گفته که بصورت زیر انجام می شود.

  مطابقت با این مقررات باید با سعی در زدودن (پاک کردن) نشانه گذاری نام سازنده یا علامت تجارتی و رنگ های رشته یا شماره ها با ده بار ( ده دقیقه ) ساییدن نرم یک تکه پارچه پنبه ای یا پارچه خیس شده در آب روی آنها بررسی شود.

 بایستی دقت شود که در استاندارد گفته بصورت نرم بایستی پارچه یا پنبه را روی مارک عایق بکشیم.این موضوع به کیفیت جوهر استفاده شده کارخانه برای چاپ مارک بر می گردد.البته با توجه به اینکه جت پرینتر های لیزری در بازار موجود می باشد درصد مردودی این آزمون صفر می باشد.

 ۹مقاومت هادی

جهت بررسی مقاومت الکتریکی هادی ها ، مقاومت هر هادی باید از نمونه ای از کابل به طول حداقل یک متر به دست آمده و طول نمونه باید اندازه گیری شود .حداکثر مقاومت الکتریکی که استاندارد برای سیم افشان ۱٫۵ در نظر گرفته برابر ۱۳٫۳ اهم بر کیلو متر است.

یعنی نباید عدد اندازه گیری شده از ۱۳٫۳ بیشتر شود در صورت بالا بودن مقاومت، یعنی اینکه سیم ما یا قطر رشته هایش کم است یا تعداد رشته هایش کم و یا مس استفاده شده از مرغوبیت خوبی برخوردار نبوده و هدایت الکتریکی خوبی ندارد و دارای ناخالصی است.مس استفاده شده برای سیم و کابل بایستی حداقل  ۹۹٫۵ درصد خلوص داشته باشد.

۱۰قطر مفتولهای هادی

استاندارد، قطر رشته های هادی برای تمامی سایز ها را مشخص کرده و برای سیم افشان ۱٫۵ حداقل قطر مفتول ها در هادی را ۰٫۲۶۰ میلی متر مشخص کرده است. حال با توجه به این مشخصه هر واحد تولید مختار است با هر تعداد رشته که می خواهد سیم افشان ۱٫۵ را تولید نماید ، ولی نباید قطر هادی ها از ۰٫۲۶۰ بیشتر شود.

 اما معمولا ۱٫۵ با تعداد رشته ۲۹ یا ۳۰ یا ۳۱ رشته باقطر های ۰٫۲۳۷ یا ۰٫۲۳۵ یا ۰٫۲۳۲ تولید می شوند.البته در مورد خالص بودن مفتول ها هم بایستی اطمینان پیدا کرد، چون ممکن است از مس با اندود فلزی، مانند قلع پوشیده شده باشد.

۱۱مقاومت عایقی در  ۷۰ درجه : حداقل مقاومت عایقی در ۷۰ درجه سیلسیوس بایستی برابر ۰٫۰۱ مگا اهم در کیلومتر باشد.

۱۲خواص مکانیکی قبل و پس از کهنگی

عایق باید در محدوده دمای تعیین شده برای استفاده عادی، دارای استقامت مکانیکی و قابلیت کشسانی کافی باشد.استقامت کششی عایق قبل و بعد از کهنگی بایستی به ترتیب حداقل ۱۲٫۵ نیوتن بر میلی متر مربع برای استقامت کششی و برای ازدیاد طول یا کشسانی حداقل ۱۲۵ درصد باشد. حداکثر تغییرات برای استقامت

کششی  و ازدیاد طول قبل و بعد از کهنگی ۲۰± درصد می باشد.

 شرایط کهنگی : نمونه های لوله ای ۱۰۰ میلی متری آماده شده، بایستی در دمای ۲±۸۰ درجه سانتی گراد در داخل آون به مدت ۷ شبانه روز قرار گیرند.

۱۳آزمون ولتاژ سیم افشان مقطع ۱٫۵

این آزمون خاصیت الکتریکی و عایقی مواد پی وی سی را مورد بررسی قرار می دهد. شرایط آزمون بدین صورت است که باید با اعمال ولتاژ متناوب ۲۵۰۰ ولت به مدت ۵ دقیقه  به یک نمونه ۵ متری که قبلا آن را به مدت یک ساعت در وان آب با دمای ۲۰ درجه غوطه ور کردیم تست کنیم.

دو سر کلاف ۵ متری را به هم وصل می کنیم و پرآب مثبت را به این سر وصل می کنیم و یک سر دیگر دستگاه ولتاژ را به یک میله رسانا که داخل آب است وصل می کنیم ،نتیجه قابل قبول این است که نباید شکست الکتریکی صورت گیرد.

   ۱۴بازرسی ساختمان سیم افشان مقطع ۱٫۵

این آزمون بصورت دستی انجام خواهد شد بایستی عایق به راحتی از هادی یا مس درون آن جدا شده و گروه ۵ بودن هادی بایستی مشخص باشد یعنی از یک دسته چند تایی سیم مفتولی نازک تشکیل شده باشد.

۱۵تلفات جرم

آزمون تلفات جرم برای عایق

این آزمون نیز برای تست خواص مواد پی وی سی می باشد. به این صورت که اگر تولید کننده مواد گرانولی یا تولید کننده سیم از موادی که استفاده می کند آیا ناخاصی داخل مواد دارد یا نه؟

یا روغنی که داخل گرانول استفاده شده کیفیت داشته یا نه ؟

شرایط این آزمون بدین صورت است که نمونه های ۱۰ سانتی (سه نمونه) لوله ای باید با دقت بالا وزن شده و داخل آون با دمای ۸۰ درجه به مدت ۷ شبانه روز قرار گیرند و پس از بیرون آمدن و خنک شدن دوباره بایستی وزن شوند و سطح تبخیر آنها محاسبه شود.

تلفات جرم هر آزمونه باید با تقسیم ” تفاوت وزن ” آن بر حسب میلی گرم بر سطح تبخیر آن بر حسب سانتی متر مربع تعیین شود.  تلفات جرم (اختلاف وزن) نباید از ۲ میلی گرم بر سانتی متر مربع بیشتر باشد.

۱۶فشار در دمای بالا سیم افشان مقطع ۱٫۵

در این آزمون می خواهیم عمق فرو رفتگی بر روی عایق نمونه را درون آون با دمای ۸۰ درجه و به مدت چهار ساعت با آویزان کردن وزنه (بایستی مطابق فرمول محاسبه شود) همراه با یک تیغه (لبه به پهنای ۰٫۷ میلی متر) که بصورت عمودی بر روی نمونه قرار می گیرد اندازه گیری کنیم که نبایستی عمق فرو رفتگی از ۵۰ درصد مقدار ضخامت نامی اندازه گیری شده عایق بیشتر باشد .

که در این نمونه یعنی سیم افشان ۱٫۵ عمق فرو رفتگی اگر ضخامت اندازه گیری شده عایق ۰٫۷ باشد نباید از ۳۵ درصد بیشتر شود.

  ۱۷خمش عایق در دمای پائین (خمش درسرما) سیم افشان مقطع ۱٫۵

محصولات سیم و کابل بعد از تولید ممکن است در نواحی مختلف جغرافیایی سردسیر یا گرمسیر مورد استفاده گیرند.استاندارد یک تست آزمون خمش در دمای ۱۵- درجه که نمونه داخل فریزر گذاشته شده به مدت ۱۶ ساعت و پس از بیرون آمدن بایستی با دستگاه خمش که داری میله است با قطر مشخص و تعداد دور مشخصی که بر اساس قطر سیم است بر روی آن پیچیده می شود، که نباید هیچ گونه ترک خوردگی روی عایق با چشم غیر مسلح دیده شود.

۱۸شوک حرارتی سیم افشان مقطع ۱٫۵

نمونه را دور یک میله با قطر و تعداد دور مشخص که بر اساس قطر نمونه انتخاب می شوند پیچیده و به مدت ۱ ساعت داخل آون با دمای ۱۵۰ درجه می گذاریم.پس از خارج شدن و رسیدن به دمای محیط نباید هیچ گونه ترک خوردگی در سطح آن مشاهده شود در غیر این صورت مواد عایق از کیفیت خوبی برخوردار نمی باشد.

 ۱۹جلوگیری از انتشار شعله

یکی از آزمونهای این سیم افشان ۱٫۵ آزمون انتشار شعله است یعنی نبایستی این محصول هنگام آتش سوزی پیشروی داشته باشد.بدین صورت که یک نمونه ۶۰ سانتی را به دو گیره از بالا و پایین می بندیم و با شعله ای  که مشخصات آن در استاندارد آمده شعله ور می کنیم که نتیجه قابل قبول این است که ناحیه زغال شده یا متأثر از شعله نباید به ۵۰ میلی متری لبه پایینی گیره بالایی برسد.

۲۰وزن هادی این سیم  با مس خلوص بالای ۹۹٫۵ درصد و شرایط خوب تولید و آنیل کاری خوب و طول تاب هادی

مناسب، باید بالاتر از ۱۱٫۵۵ گرم در متر باشد تا آزمون مقاومت الکتریکی را پاس نماید.اگر قصد خرید سیم افشان۱٫۵ را دارید و می خواهید سیم استاندارد و با کیفیت بخرید صرفه نظر از این که این سیم برای کدام برند است اگر یک ترازو در اختیار داشته باشید یک متر از کلاف را انتخاب کرده و با کاتر عایق را از مس (هادی) آن جدا نموده و توزین نمایید.این می تواند بهترین آیتم برای ارزیابی هادی یک سیم باشد.

۲۱عایق را علاوه بر آزمون هایی که در بالا به آن اشاره شد می توانید وزن هم بکنید حداقل وزن سیم افشان ۱٫۵

بایستی ۸٫۵ گرم در متر باشد.می توانید عایق آن یک متری را که برای اندازه گیری هادی جدا کرده بودید را وزن نمایید.

از آنجایی که سیم افشان ۱٫۵ معمولا بصورت کلاف ۱۰۰ متری به فروش می رسد نتیجه می گیریم که وزن کلاف ۱۰۰ متری بایستی حداقل ۲ کیلو گرم با تلرانس ۱۰۰ گرم باشد.