مقاله

رنگ بندی کابل شبکه + استاندارد کابل شبکه

برخی از افراد و یا نصاب های تازه کار فکر می کنند اگر دو سر کابل شبکه رنگبندی یکسانی داشته باشند کافیست و دیگر کار تمام شده است اما ترتیب رنگبندی در سوکت شبکه بسیار مهم است و عدم رعایت رنگبندی صحیح در سوکت شبکه ارتباط کابل شبکه را غیر پایدار و یا غیر ممکن میسازد.

نحوه رنگ بندی کابل‌های شبکه CAT۵ و CAT۶ که توسط متخصصین این حوزه در هنگام ضرب (پرس) سوکت یا پانچ کیستون مورد استفاده قرار می‌گیرد در ادامه بیان نکته و روش های رنگ بندی در این مقاله از امواج رسان بررسی خواهد شد. توجه داشته باشید،نکته مهمی که می خواستیم در انتها به شما بگوییم همین جا عرض می کنیم که برقراری ارتباط توسط کابل شبکه فقط فقط با ترکیب رنگ بندی خاص ممکن خواهد بود و رنگ بندی اشتباه (حتی اگر ترتیب رنگ‌ها را در دو سر کابل رعایت شود) ارتباط را ایجاد نخواهد نمود.

اطلاعات فهرست شده در اینجا برای کمک به مدیران شبکه در کدگذاری رنگ کابل های شبکه است. لطفاً توجه داشته باشید که اصلاح نادرست کابل های شبکه ممکن است باعث از بین رفتن اتصال شبکه شود. از این اطلاعات با مسئولیت خود استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که همه کانکتورها و کابل ها مطابق با استانداردها اصلاح شده اند.

 

کابل مستقیم T-568A

استاندارد TIA/EIA 568-A که در سال 1995 تصویب شد، در سال 2002 با استاندارد TIA/EIA 568-B جایگزین شد و از آن زمان به روز شده است. هر دو استاندارد، خروجی های T-568A و T-568B را برای استفاده از کابل Unshielded Twisted Pair و کانکتورهای RJ-45 برای اتصال شبکه تعریف می کنند. استانداردها و مشخصات پین‌آوت به نظر مرتبط و قابل تعویض هستند، اما یکسان نیستند و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند.

کابل مستقیم T-568B

هر دو کابل مستقیم T-568A و T-568B معمولاً به عنوان وصله کابل برای اتصالات شبکه شما استفاده می شوند. اگر برای اتصال مستقیم دو دستگاه اترنت بدون هاب یا زمانی که دو هاب را به هم وصل می کنید به کابل نیاز دارید، به جای آن باید از کابل Crossover استفاده کنید.

کابل اترنت کراس اوور RJ-45

یک راه خوب برای به خاطر سپردن نحوه سیم کشی کابل اترنت متقاطع، سیم کشی یک طرف با استفاده از استاندارد T-568A و سر دیگر با استفاده از استاندارد T-568B است. راه دیگر برای به خاطر سپردن کدهای رنگی این است که به سادگی مجموعه سیم های سبز را در جای خود با مجموعه سیم های نارنجی تغییر دهید. به طور خاص، سبز جامد (G) را با نارنجی جامد، و سبز/سفید را با نارنجی/سفید تغییر دهید.

دستورالعمل رنگ بندی کابل شبکه

کابل را به اندازه دلخواه از روی قرقره جدا کرده و برش دهید. اگر کابل‌ها را از سوراخ‌ها می‌کشید، پس از کشیدن کابل، اتصال شاخه‌های RJ-45 آسان‌تر است. طول کل قطعات سیم بین رایانه شخصی و هاب یا بین دو رایانه شخصی نمی تواند از 100 متر (328 فوت) برای 100BASE-TX و 300 متر برای 10BASE-T تجاوز کند.از یک طرف شروع کنید و ژاکت کابل را با استفاده از یک برهنده یا چاقو (حدود 1 اینچ) جدا کنید.

بیشتر مراقب باشید که سیم ها را سوراخ نکنید، در غیر این صورت باید از نو شروع کنید.جفت ها را باز کنید، بچرخانید و سیم ها را به ترتیب انتهای کابل مورد نظر بچینید. انتهای آن را بین انگشت شست و سبابه صاف کنید. انتهای سیم ها را طوری برش دهید که با یکدیگر یکنواخت شوند و طول سیم فقط 1/2 اینچ باقی بماند. اگر بیشتر از 1/2 اینچ باشد، خارج از مشخصات و مستعد تداخل خواهد بود. صاف کنید و مطمئن شوید که هیچ فاصله ای بین سیم ها وجود ندارد.

دوشاخه RJ-45 را با گیره رو به پایین یا دور از خود نگه دارید. سیم ها را محکم به دوشاخه فشار دهید. بررسی کنید که هر سیم حتی در جلوی دوشاخه صاف است. ترتیب سیم ها را بررسی کنید. دوباره چک کنید بررسی کنید که ژاکت دقیقاً در برابر قسمت انتهایی دوشاخه قرار گرفته باشد. سیم را با احتیاط نگه دارید و RJ-45 را با سیم پیچ محکم کنید.
جهت رنگ را بررسی کنید، بررسی کنید که اتصال چین دار از هم جدا نشود، و بررسی کنید که آیا سیم ها در جلوی دوشاخه صاف هستند یا خیر. اگر حتی یکی از این موارد نادرست است، باید از نو شروع کنید. کابل را تست کنید.

نکات طلایی کابل شبکه

یک کابل مستقیم دارای انتهای یکسان است.کابل متقاطع انتهای متفاوتی دارد.
Streight-thru به عنوان پچ کورد در اتصالات شبکه استفاده می شود.یک متقاطع برای اتصال دو دستگاه شبکه بدون هاب یا برای اتصال دو هاب استفاده می شود.یک کراس اوور دارای یک سر با مجموعه سیم های نارنجی است که با مجموعه سبز سوئیچ شده است.پین‌های شماره‌های فرد همیشه راه راه هستند، پین‌های زوج همیشه رنگی هستند.

با نگاه کردن به RJ-45 در حالی که گیره آن رو به شماست، براون همیشه در سمت راست و پین 1 در سمت چپ است.
بیش از 1/2 اینچ کابل اترنت نباید باز شود، در غیر این صورت مستعد برخورد متقابل خواهد بود.
از تغییر شکل، خم نشدن، کشش خودداری کنید، منگنه نکنید، به موازات کابل های برق کار نکنید، و کابل های اترنت را در نزدیکی قطعات القا کننده نویز اجرا نکنید.

با نگاه کردن به یک کابل مستقیم اترنت T-568A UTP و یک کابل متقاطع اترنت با انتهای T-568B، می بینیم که پایه های TX (فرستنده) به پین ​​های RX (گیرنده) مربوطه به اضافه به مثبت و منفی متصل هستند. به منهای همچنین می توانید ببینید که هر دو زوج سیم آبی و قهوه ای روی پین های 4، 5، 7 و 8 در هیچ یک از استانداردها استفاده نمی شوند. چیزی که ممکن است متوجه نشوید این است که همین پین‌های 4، 5، 7 و 8 در 100BASE-TX نیز استفاده نمی‌شوند یا مورد نیاز نیستند. پس چرا به زحمت از این سیم ها استفاده کنید، خوب برای یک چیز ساده تر است که با همه سیم های گروه بندی شده ارتباط برقرار کنید. در غیر این صورت وقت خود را صرف تلاش برای تطبیق با آن خواهید کرد.

منبع:wirefaren.com

1 نظر در “رنگ بندی کابل شبکه + استاندارد کابل شبکه

  1. میثم گفت:

    عالی بسیار آموزنده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *