مقاله

تولید کابل کواکسیال چگونه است؟

تولید کابل کواکسیال به چه صورتی است؟در این مقاله از امواج رسان به بررسی عوامل تولید کابل کواکس می پردازیم.قبل از اینکه به نحوه کار کابل های کواکسی بپردازیم، باید بدانید که چگونه ساخته شده اند.همانطور که از تصویر بالا می بینید، چهار بخش اصلی وجود

دارد:

  • هسته
  • عایق دی الکتریک
  • سپر
  • روکش (لاستیکی)

در هسته، کابل های کواکسیال از یک سیم فولادی منفرد یا مسی تشکیل شده است. این چیزی است که سیگنال های فرکانس بالا را حمل می کند. یک عایق دی الکتریک که اغلب از پلاستیک ساخته شده است، سیم را احاطه کرده است. فاصله بین هادی مرکزی و لایه بعدی را ثابت نگه می دارد.

سپر فلزی ساخته شده از مس، آلومینیوم یا سایر فلزات بافته شده، دور عایق می پیچد. تداخل الکترومغناطیسی خارجی را لغو می کند. لایه نهایی یک لفاف یا ژاکت لاستیکی است که کل پیکربندی را عایق می کند.کابل‌های دارای رتبه در فضای باز به عایق اضافی و ژاکت‌های مخصوص برای محافظت از سیم‌ها در برابر آفتاب و رطوبت نیاز دارند.

کابل کواکسیال چگونه کار می کند؟

کابل های کواکسیال سیگنال ها را از طریق سیم مرکزی و محافظ فلزی به طور همزمان منتقل می کنند. این یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. عایق از تماس سیگنال ها با یکدیگر و خنثی کردن آنها جلوگیری می کند. همچنین از سیگنال در برابر تداخل الکترومغناطیسی خارجی محافظت می کند.

در نتیجه، سیگنال را می توان در مسافت های طولانی با تداخل یا تلفات کم حمل کرد. بسته به برنامه شما، سیگنال سپس به تصاویر، صدا، WiFi یا دریافت سلولی تقویت شده تبدیل می شود.

کاربردها و کاربردهای کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال توسط اپراتورهای کابلی، شرکت های تلفن و ارائه دهندگان اینترنت استفاده می شود. آنها برای برنامه هایی که نیاز به انتقال فرکانس رادیویی دارند، مانند:

تلویزیون کابلی

اگر تلویزیون کابلی دارید، از کابل کواکسیال برای انتقال ویدئو و داده از شرکت کابلی به تلویزیون شما استفاده می شود. آنها همچنین برای اتصال تلویزیون یا جعبه مبدل دیجیتال شما به یک آنتن شخصی استفاده می شوند.

تقویت کننده های سیگنال

تقویت‌کننده‌های ویلسون، ارائه‌دهنده پیشرو در تقویت‌کننده‌های تلفن همراه است. آنها از یک آنتن در فضای باز، یک تقویت کننده و یک آنتن داخلی استفاده می کنند. برای اتصال سه جزء از کابل های کواکسیال استفاده می شود. همچنین مواد مسدود کننده سیگنال را دور می زند.با استفاده از این فناوری، می توانید سیگنال ضعیف سلول خارجی خود را تقویت کنید و از سیگنال قوی تری در خانه، محل کار یا وسیله نقلیه خود لذت ببرید.

اینترنت کابلی (بر پایه مس)

اینترنت کابلی از کابل کواکس برای تامین اینترنت منزل شما استفاده می کند. کابل مسی از ارائه دهنده خدمات کابل به خانه شما وارد می شود. روتر یا مودم کابلی شما برای دریافت سیگنال به یک پریز کواکس یا اترنت متصل می شود. سپس می‌توانید دستگاه‌های خود را به روتر وصل کنید یا از طریق WiFi برای دسترسی سریع به اینترنت متصل شوید.

رادیو ژامبون

رادیو ژامبون وسیله ای برای ارتباط مردم از طریق امواج است. کابل کواکسیال متصل به آنتن سیگنال قوی تری ارائه می دهد. رادیوهای ژامبون را می توان در میانه راه راه اندازی کرد و نیازی به اینترنت یا فناوری تلفن همراه ندارد.

سیستم های پایه RF

امواج RF (فرکانس رادیویی) زمانی ایجاد می شوند که یک جریان متناوب از یک ماده رسانا عبور کند. کابل های کوآکس سیگنال های فرکانس رادیویی را حمل می کنند. آنها را می توان با هر سیستم RF استفاده کرد.

آیا همه کابل های کواکس یکسان هستند؟

در حالی که همه کابل های کواکسیال برای انتقال سیگنال ها استفاده می شوند، همه آنها یکسان نیستند. کابل های کواکسیال از نظر اندازه، جنس و محافظ متفاوت هستند. هر نوع کابل کواکسی با کاربردهای خاص بهترین کار را دارد.

انواع رایج کابل کواکسال

انواع مختلفی از کابل کواکسیال برای انتخاب وجود دارد. برنامه شما تعیین می کند که کدام یک بهترین ویژگی ها را دارد. در اینجا چند نوع رایج وجود دارد:

کابل کواکس RG

RG، مخفف Radio Guide، مشخصات اصلی کابل نظامی است که برای کابل استفاده می شود. شماره RG ویژگی ها و مشخصات کابل را متمایز می کند.

چگونه انواع کابل کواکسیال را شناسایی کنیم؟

اعداد و حروف چاپ شده روی ژاکت کابل هر آنچه را که باید بدانید به شما می گوید. نوع کابل آن، سازنده آن، رتبه بندی و موارد دیگر.

روکش کابل کواکسیال

افت سیگنال کابل کواکسیال (در هر 10 فوت)

از دست دادن سیگنال در هر 10 فوت

از دست دادن سیگنال با همه انواع کابل کواکسیال اتفاق می افتد. همانطور که سیگنال از طریق کابل عبور می کند، انرژی خود را از دست می دهد. اجتناب ناپذیر است با افزایش طول کابل از دست دادن سیگنال بیشتر رخ می دهد.

افزایش و تلفات سیگنال در دسی بل (dB) اندازه گیری می شود که به صورت نمایی اندازه گیری می شود. از دست دادن 3 دسی بل به معنای ضعیف شدن سیگنال 2 برابر است!طبق تصویر، Wilson400 (و RG-11 به همان اندازه قدرتمند) کمترین تلفات را در هر 10 فوت دارد. در مقایسه با RG-6 برای نصب خانگی تقریبا دو برابر موثرتر است. تنها کابل قدرتمندتر LG600 گران قیمت و حتی نیم اینچی گرانتر است.

RG-174 هرگز نباید در هر واحدی که به بیش از 6 فوت کابل نیاز دارد نصب شود. در حمل سیگنال در 10 فوت عملکرد ضعیفی دارد.از دست دادن سیگنال به همین جا ختم نمی شود. اختلاط و تطبیق کابل ها و سیستم های 50 اهم و 75 اهم (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد) می تواند منجر به از دست دادن سیگنال بیشتر شود. در حالی که می توانید نصب خود را با کانکتورها و آداپتورها سفارشی کنید، بهتر است ثابت بمانید.

برای محاسبه میزان ضرری که باید انتظار داشته باشید، از یک ماشین حساب آنلاین استفاده کنید. به عنوان مثال، ماشین حساب QSL Loss. ما این مورد را به طور خاص تأیید نمی کنیم. به سادگی جاهای خالی را پر کنید و ضرر در چند ثانیه محاسبه می شود.ماشین حساب های آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و همچنین فرمول هایی برای محاسبه دستی وجود دارد.

طول و ضخامت کابل کواکسیال

کابل کواکسیال دارای طول ها و ضخامت های متفاوتی است. این ویژگی ها قدرت سیگنال ارسالی را تعیین می کند.همانطور که گفته شد، هر چه کابل طولانی تر باشد، هنگام انتقال سیگنال در فواصل طولانی، تلفات بیشتری رخ می دهد. کابل ضخیم نسبت به کابل نازک تلفات کمتری دارد و برای کابل کشی طولانی ایده آل است. برای انتقال بهینه، کوتاه ترین و ضخیم ترین کابل مناسب برای کاربرد خود را می خواهید.

در سیستم های رادیویی، طول کابل با طول موج سیگنال های ارسالی قابل مقایسه است. می توانید ریاضیات مربوط به تصمیم گیری بهترین طول کابل مورد استفاده را مطالعه کنید. ویژگی های کابل، مانند قطر خارجی هادی داخلی، قطر داخلی محافظ، تماس دی الکتریک عایق و نفوذپذیری مغناطیسی عایق، همگی بر کیفیت طول موج عبوری از کابل شما تأثیر می گذارند.

کابل کواکسیال و dBm

dBm نشان دهنده قدرت سیگنال شما است. نوع کابل کواکسیال استفاده شده تعیین می کند که کابل شما چند dBm را می تواند تحمل کند.

امپدانس کابل کواکسیال (اهم)

امپدانس مقدار امواج مقاومتی است که از طریق برخورد کابل کواکسیال حرکت می کنند. هرچه امپدانس کمتر باشد، امواج راحت تر از طریق کابل عبور می کنند. هر نوع کابل دارای امتیاز امپدانس است. عوامل موثر بر این موضوع اندازه و مواد کابل است.امپدانس های کواکسی استاندارد 50 و 75 اهم هستند. هنگام آزمایش، این رتبه‌بندی‌های امپدانس تعادل عالی بین مدیریت توان و تلفات کم در نظر گرفته شد.

تفاوت بین کابل های 50 و 75 اهم چیست؟

این قیاس ممکن است کمک کند. سیگنال را به عنوان یک نوشیدنی و کابل ها را مانند نی در نظر بگیرید. کابل‌های 75 اهم، نی‌های نوشابه معمولی شما هستند و کابل‌های 50 اهم، نی‌های جامبو هستند.در حالی که کابل های 50 اهم سیگنال را بهتر منتقل می کنند، به این معنی نیست که به کابل 50 اهم نیاز دارید.کابل های 50 اهم برای کاربردهای با قدرت بالا بهتر هستند. اینها می توانند تقویت کننده های تجاری، فرستنده های پخش تلویزیونی و رادیوهای ژامبونی باشند. کابل های 75 اهم انتخاب محبوبی برای کاربردهای خانگی و اداری هستند. آنها برای نصب تقویت کننده سیگنال مسکونی، جعبه های تلویزیون کابلی، روترهای اینترنتی و موارد مشابه استفاده می شوند. اینها قوانین کلی هستند و برای همه انواع کابل اعمال نمی شود.

هنگام انتخاب کابل، از مخلوط کردن و تطبیق کابل ها و سیستم های 50 اهم و 75 اهم خودداری کنید. شما باید سعی کنید از همان امپدانس در سرتاسر استفاده کنید تا از از دست دادن سیگنال اضافی جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *