مقاله

چرا تست کابل شبکه انقدر مهم است؟ | انواع تست کابل شبکه

کابل شبکه از زیرساخت‌های اصلی یک شبکه به‌حساب می‌آید. به همین دلیل، برای داشتن شبکه‌ای سالم و بدون ایراد لازم است تا در خرید تجهیزات شبکه و  زیرساخت‌های آن دقت لازم را داشته باشیم.

چرا به تست کابل شبکه نیاز داریم ؟

امروزه تنوع کابل شبکه در بازار بسیار زیاد است و بخاطر همین اکثر شرکت های تولید کابل شبکه از جمله لگراند،امواج رسان و نگزنس سعی می کنن برای احترام به مشتریان و کسانی که خریدار کابل شبکه هستند تست های مختلف را روی محصول خود پیاده کنند.

یکی دیگر از کاربردهای تست کابل، هنگام بروز مشکل در عملکرد یکی از دستگاه‌های شبکه است. اولین کاری که در هنگام مشاهده‌ی چنین مشکلاتی می‌توان انجام داد، مراجعه به پچ پنل و بررسی کابل و پچ کورد مربوط به آن دستگاه با استفاده از تستر کابل شبکه است. با این کار می‌توان فهمید که ایراد دستگاه از وجود قطعی در کابل آن بوده یا به چیز دیگری مربوط می‌شود.

دستگاه های مخصوص تست کردن کابل شبکه

تسترهای کابل شبکه، انواع معمولی و دیجیتال دارند. تسترهای دیجیتال یک نمایش‌گر ال سی دی برای نمایش نتایج دارند. تسترها یک جایگاه ورودی کابل (TX) و یک جایگاه خروجی کابل (RX) دارند. همچنین روی آن‌ها ۹ چراغ برای هر سر کابل قرار دارد. در زمینه‌ی تولید تستر کابل شبکه، برند فلوک برندی پیشتاز و معروف است و به همین دلیل به تست کابل شبکه، تست فلوک نیز می‌گویند.

چه نصب کابل جدید، چه عیب یابی کابل موجود، آزمایش کابل شبکه شبکه نقش مهمی در این فرآیند ایفا می کند. تست های رایج شبکه برای کابل کشی امواج رسان شامل طول، نقشه سیم، تضعیف، NEXT، مقاومت حلقه DC و تلفات برگشتی است.

همانطور که شبکه ها تکامل می یابند، نیازهای زیرساخت کابل کشی برای پشتیبانی از آنها نیز افزایش می یابد.استانداردهای جدید کابل کشی شبکه به طور مداوم در حال توسعه هستند تا دستورالعمل هایی را برای متخصصان کابل کشی در هنگام نصب، آزمایش، عیب یابی و تأیید شبکه کابل مسی و فیبر ارائه کنند.

خواه 10BASE-T، 100BASE-TX یا 1000BASE-T باشد، الزامات خاص و مشکلات احتمالی در پیاده سازی این فناوری ها وجود دارد. با 10GBASE-T، نگه داشتن آخرین پیشرفت‌ها در کابل‌کشی اینترنت و آزمایش کابل شبکه بسیار مهم‌تر می‌شود.

تست کابل شبکه سطحی از اطمینان را فراهم می کند که پیوندهای کابل کشی نصب شده قابلیت انتقال مورد نظر را برای پشتیبانی از ارتباطات داده مورد نظر کاربران فراهم می کند.انواع تستر کابل شبکه ابزارهای تست کابل شبکه با انواع ویژگی های متمرکز برای کارهای میدانی خاص طراحی شده اند. آنها از نظر قیمت، عملکرد و کاربرد متفاوت هستند.

بسته به وظیفه ای که ابزار آزمایش میدانی انجام می دهد، می توان آن را به یکی از سه گروه سلسله مراتبی طبقه بندی کرد:
گواهی، صلاحیت، یا تأیید. در حالی که برخی از ویژگی ها بین ابزارهای تست همپوشانی دارند، هر گروه به یک نیاز آزمایش شبکه منحصر به فرد پاسخ می دهد و سطح متفاوتی از اطمینان عملیاتی را ارائه می دهد. راه حل آزمایش دیگری، کیت های تن و پروب، می تواند برای عیب یابی نیروگاه های کابل کشی نصب شده استفاده شود.

سطوح تست کابل شبکه

تسترهای گواهی کابل – انطباق سیستم کابل کشی با استانداردهای صنعت را تضمین می کند

ابزار صدور گواهینامه تنها ابزاری هستند که اطلاعات «گذر» یا «شکست» را مطابق با استانداردهای صنعت ارائه می‌کنند. در آمریکای شمالی، سازمان استانداردهای صنعتی رایج که با قابلیت های انتقال کابل کشی ساخت یافته سروکار دارد، انجمن صنعت ارتباطات از راه دور (TIA) است. در بازارهای بین المللی، کمیسیون الکتروتکنیکی سازمان بین المللی استاندارد (ISO/IEC) استانداردهایی را برای کابل کشی مخابرات ایجاد و حفظ می کند.

ابزارهای تست گواهینامه تعیین می کنند که آیا یک پیوند با یک دسته (TIA) یا کلاس (ISO) مطابقت دارد. به عنوان مثال، دسته 6 یا کلاس E. این استانداردها مستقل از فناوری های شبکه خاص هستند. این باعث می‌شود که آنها «مطمئن‌تر در آینده» باشند، زیرا فناوری‌های شبکه جدیدی می‌توانند ظاهر شوند که طراحی‌های خود را بر اساس این استانداردها قرار می‌دهند و بنابراین توسط کابل‌های نصب شده تایید شده پشتیبانی می‌شوند.

صدور گواهینامه کابل آخرین مرحله مورد نیاز بسیاری از تولیدکنندگان کابل کشی ساختاریافته برای اعطای ضمانت های خود برای نصب کابل کشی جدید است. سری DSX CableAnalyzer™ به بهترین آزمایش کننده گواهینامه شبکه در بازار برای نصب کنندگان حرفه ای ارتباطات داده و همچنین کارکنان زیرساخت شبکه LAN تبدیل شده است.

چرا تست کابل شبکه مهم است

تعیین می‌کند که آیا یک پیوند کابل‌کشی موجود می‌تواند از سرعت‌ها و فناوری‌های شبکه خاصی پشتیبانی کند یا خیر.آزمایش کنندگان صلاحیت نیازهای تکنسین های شبکه را برآورده می کنند که کابل کشی جدیدی نصب نمی کنند، اما نیاز به عیب یابی شبکه های عامل دارند. آزمایش‌کنندگان صلاحیت آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند که تصمیم می‌گیرند آیا یک پیوند کابل‌کشی موجود از الزامات «اترنت سریع» (100BASE-TX)، پروتکل صوتی از طریق اینترنت (VoIP)، یا شبکه گیگابیتی پشتیبانی می‌کند یا خیر.

علاوه بر این، این ابزارهای آزمایشی به تکنسین شبکه اجازه می‌دهند تا به سرعت مشکلات کابل‌کشی را از پروتکل شبکه یا رفع مشکلات جدا کند. ابزارهای تست صلاحیت، مانند CableIQ™ Qualification Tester، شامل تمام قابلیت‌های ابزارهای تست تأیید می‌شود، اما از این نظر قدرتمندتر هستند که پهنای باند کابل‌کشی را ارزیابی می‌کنند و عیوبی را که بر پهنای باند تأثیر می‌گذارند شناسایی می‌کنند. آزمایش‌کنندگان صلاحیت، مجموعه آزمایش‌هایی را که توسط استانداردها برای در نظر گرفتن «ابزار صدور گواهینامه» تجویز شده است، اجرا نمی‌کنند.

تسترهای تأیید کابل – تأیید می کند که کابل به درستی وصل شده است

ابزارهای تست تأیید عملکردهای تداوم اولیه را انجام می دهند، آنها اطمینان می دهند که تمام سیم ها در یک پیوند کابل کشی به نقاط پایانی مناسب و نه به هادی های دیگر متصل هستند. در کابل کشی جفت پیچ خورده، حفظ جفت مناسب سیم ها بسیار مهم است.

ابزارهای تست تأیید بهتر نیز جفت شدن سیم را تأیید می کنند و عیوب نصب مانند “جفت های تقسیم” را تشخیص می دهند. ابزارهای تست تأیید نیز ممکن است با ارائه یک تونر برای تعیین محل پیوند کابل‌کشی به عیب‌یابی کمک کنند. ابزار تأیید گاهی اوقات شامل ویژگی های اضافی مانند بازتاب سنج دامنه زمانی (TDR) برای تعیین طول کابل یا فاصله تا قطع یا اتصال کوتاه است. این ابزارهای آزمایشی هیچ اطلاعاتی در مورد پهنای باند یا مناسب بودن برای ارتباطات داده با سرعت بالا ارائه نمی دهند.

 

دیدگاهی در مورد “چرا تست کابل شبکه انقدر مهم است؟ | انواع تست کابل شبکه

 1. یاسین گفت:

  سلام خسته نباشید مطالب خیلی پر محتوا بود🌹

 2. میثم گفت:

  سلام داشتن یک سری رفرنس و استاندارد برای هر کالایی جهت مقایسه مهم و ضروری است و وقتی پای انتقال اطلاعات بدون وقفه وسطه ضرورت این موضوع خیلی بیشتر میشه

 3. Saeid گفت:

  سلام، ممنون از شرکت امواج رسان، لطفا در مورد کابل شبکه cat7 بیشتر توضیح بدید

 4. Saeid گفت:

  سلام و درود بر شما
  شما فروشگاه حضوری جهت خرید کابل آنتن و rg59 دارید؟
  قیمت های شما عالیه

  1. adminmehdi گفت:

   سلام در خدمتتون هستیم آدرس در فوتر سایت هست اما اگر از سایت خرید کنید ارسال رایگان است

 5. Crytofag گفت:

  به ربات مالی اعتماد کنید تا ثروتمند شوید. https://newsworld.elk.pl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *