Uncategorized @fa

انواع کابل کواکسیال چیست و چه کاربردی دارند؟

انواع کابل کواکسیال چیست و چه کاربردی دارند؟برای خرید کابل کواکسیال کدام نوع را انتخاب کنم؟ 🤨کابل های کواکسیال شکلی از کابل انتقال سیگنال هستند که برای انتقال سیگنال های الکتریکی بین دستگاه ها، سیستم ها یا قطعات استفاده می شود. در حالی که کابل برق استاندارد شامل یک یا چند سیم است که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند (جریان الکترون)، کابل کواکسیال برای عبور سیگنال‌های فرکانس رادیویی (RF) به شکل یک موج الکترومغناطیسی عرضی استفاده می‌شود.

طراحی کابل کواکسیال شامل یک هادی داخلی است که توسط یک لایه دی الکتریک احاطه شده است، که سپس در یک ساندویچ استوانه ای محصور می شود که حاوی لایه های محافظ اضافی و همچنین یک ژاکت محافظ بیرونی است تا از آسیب به اجزای حامل سیگنال در هنگام نصب یا از محیط زیست جلوگیری کند. استرس ها کابل های کواکسیال معمولاً به عنوان خطوط انتقال استفاده می شوند و می توانند سیگنال های فرکانس بالا را با تلفات کم منتقل کنند.

انواع کابل کواکسیال عبارتند از:

✅کابل کواکسیال خط هارد

✅کابل کواکسیال انعطاف پذیر

✅کابل کواکسیال نیمه سفت و سخت

✅کابل کواکسیال شکل پذیر

✅کابل کواکسیال سفت و سخت

✅کابل محوری دوقلو

✅کابل سه محوری

کابل کواکسیال خط هارد

کابل کواکسیال خط سخت از یک هادی مرکزی استفاده می کند که از موادی مانند مس، نقره، آلومینیوم یا فولاد ساخته شده است و این نوع کابل معمولاً از سایر اشکال کابل کواکسیال قطر بیشتری دارد. این نوع کابل ها ممکن است در انتقال سیگنال با قدرت بالا استفاده شوند. برخی از اشکال خط سخت از نیتروژن تحت فشار به عنوان یک بازدارنده برای نفوذ رطوبت و همچنین برای جلوگیری از ایجاد قوس استفاده می کنند.

کابل کواکسیال انعطاف پذیر

همانطور که از نام آن پیداست، کابل کواکسیال انعطاف پذیر می تواند حرکت کند و در صورت نیاز متناسب با پیکربندی و هندسه برنامه کاربردی باشد. یک طراحی معمولی برای کابل کواکسیال انعطاف پذیر از یک هادی داخلی فلزی احاطه شده توسط یک پلیمر انعطاف پذیر استفاده می کند که به عنوان دی الکتریک عمل می کند، با یک ژاکت بیرونی برای محافظت در برابر محیط. هنگامی که نیاز به افزایش انعطاف پذیری وجود دارد، هادی هسته فلزی ممکن است به یک طرح رشته ای از یک سیم جامد تبدیل شود و یک فوم دی الکتریک پلی اتیلن (PE) ممکن است جایگزین مواد دی الکتریک سفت و سخت تر شود.

کابل کواکسیال انعطاف پذیر رایج ترین نوع کابل کواکسیال است که برای هر کسی که آن را برای اتصال تجهیزات ویدئویی خانگی و تلویزیون دیده است آشنا است.

کابل کواکسیال نیمه سفت و سخت

کابل کواکسیال نیمه سفت و سخت از یک غلاف بیرونی مسی جامد با دی الکتریک PTFE استفاده می کند. غلاف مسی به طور کلی اثربخشی محافظتی عالی را ارائه می دهد و خواص دی الکتریک عملکرد فرکانس بالا را افزایش می دهد. با طراحی آنها، این نوع کابل کواکسیال برای اصلاح یا خم شدن پس از انجام عملیات شکل دهی اولیه در نظر گرفته نشده است.

کابل کواکسیال شکل پذیر

یک جایگزین برای کابل کواکسیال نیمه صلب، کابل کواکسیال شکل پذیر است که به عنوان کابل کواکسیال سازگار نیز شناخته می شود. به جای یک غلاف خارجی مسی سفت و سخت، از یک غلاف فلزی انعطاف پذیر استفاده می شود که می توان آن را با دست تغییر شکل داد و پیکربندی کابل مورد نظر را که نیاز به ابزارهای تخصصی دارد، برآورده کرد. گاهی اوقات از کواکس شکل پذیر برای چیدمان طرح برای قرار دادن کابل در کاربردهای نمونه اولیه استفاده می شود و پس از تثبیت، طرح به استفاده از کابل کواکسیال نیمه سخت تبدیل می شود.

کابل کواکسیال سفت و سخت

کابل کواکسیال سفت و سخت که گاهی اوقات خط سفت نامیده می شود، از دو لوله مسی متصل به هم تشکیل شده است که در فواصل ثابت در طول کابل با استفاده از تکیه گاه های PTFE یا عایق های دیسکی پشتیبانی می شوند. اگرچه به آن کابل کواکسیال صلب می گویند، اما اصطلاح خط انتقال کواکسیال صلب ممکن است نام مناسب تری باشد، زیرا کابل به طور سنتی به عنوان انعطاف پذیر یا خم شدن تصور می شود. خطوط انتقال صلب در بخش های مستقیم فلنج دار با طول ثابت تولید و فروخته می شوند. در نتیجه، مجموعه ای از اتصالات یا کوپلینگ های استاندارد، مانند زانویی 45 یا 90 درجه، برای اتصال بخش های خط انتقال در صورت لزوم در دسترس هستند. مهاربندها و فنرهای تخصصی نیز برای امکان انبساط و انقباض تفاضلی لوله‌های مسی داخلی و خارجی مورد استفاده در خط انتقال استفاده می‌شوند.

کابل دو محوره

کابل های دو محوره (همچنین به عنوان دو محوری یا Twinax شناخته می شوند) به جای طراحی سنتی یک هادی در اکثر انواع کابل کواکسیال، دارای دو هادی مرکزی هستند که در هسته با یک هسته بیرونی و دی الکتریک وجود دارد. برخی از مزایای کابل محوری دوقلو عبارتند از کاهش تلفات کابل، محافظت بیشتر در برابر حلقه های زمین و میدان های خازنی و کاهش نویز مغناطیسی با فرکانس پایین. این کابل ها برای استفاده در برنامه های دیجیتال و ویدئویی با فرکانس پایین مناسب هستند.

کابل سه محوری

کابل سه محوری که تریاکس نیز نامیده می شود، کابل های کواکسیالی هستند که یک نوار مسی اضافی به آن اضافه شده است. این نوار به عنوان یک سپر عمل می کند و به زمین متصل می شود، بنابراین هر جریان حلقه زمین یا نویز میدان خازنی را از عناصر رسانای هسته داخلی دور می کند. کابل سه محوری پهنای باند و رد تداخل را افزایش می دهد، نسبت سیگنال به نویز را نسبت به کابل کواکسیال استاندارد بهبود می بخشد و تلفات کابل و بارگذاری کابل را کاهش می دهد.

انواع دیگر کابل کواکسیال

چند نوع تخصصی دیگر از کابل کواکسیال عبارتند از:

  • مجموعه های کابل روبان کواکسیال
  • کابل کواکسیال میکرو
  • کابل کواکسیال فرکانس بالا
  • کابل کواکسیال با دمای بالا
  • کابل کواکسیال آب خنک

مشخصات رایج کابل کواکسیال شامل موارد زیر است:

نوع کابل یا نوع RG (که مخفف Radio Guide است)، در حال حاضر یک مرجع منسوخ شده است، زیرا استاندارد اساسی که این اصطلاحات را تعریف می کند، دیگر یک سند فعال نیست. RG-6 یک نوع بسیار رایج است که در برنامه های ویدیویی خانگی استفاده می شود.

مواد رسانای هسته داخلی، که ممکن است مس خالی، مس با روکش نقره، مس قلع‌دار، یا آلومینیوم/مس باشد.
امپدانس کابل. رایج ترین مقادیر امپدانس 50، 52، 75 یا 93 اهم هستند.پیکربندی کانکتور مورد نظر، که هم جنسیت مورد نظر و هم سبک اتصال خاص مانند BNC، SMA، SMB، یا نوع N را در بر می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *