مقاله

استاندارد AWG چیست؟

استاندارد AWG مخفف عبارت American Wire Gauge است.این استاندارد در مورد تمام کابلها از جمله کابل شبکه استفاده می شود.awgیک سیستم استاندارد است که خصوصیات یک سیم رسانا را بیان میکند.این استاندارد که با نام Brown & Sharpe wire gauge نیز شناخته میشود ، از سال 1857 درآمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گرفته است.تمامی کابلها از یکی از دو نوع سیم مفتولی و یا افشان ساخته می شوند.

سیم سنج آمریکایی (AWG) روش استاندارد برای نشان دادن اندازه سیم در آمریکای شمالی است. در AWG، هر چه عدد بزرگتر باشد، قطر و ضخامت سیم کمتر است. بزرگترین اندازه استاندارد 0000 AWG است و 40 AWG کوچکترین اندازه استاندارد است.

AWG برای سیم تک رشته، جامد، گرد و رسانای الکتریکی است. اولین بار در سال 1857 به عنوان یک استاندارد برای جایگزینی اندازه گیری های مختلف مورد استفاده توسط تولید کنندگان سیم و کابل معرفی شد. استفاده از اعداد بزرگتر که نشان دهنده سیم های کوچکتر هستند مشابه استاندارد Wire Gauge است که در بریتانیا استفاده می شود. اکثر کشورهای دیگر از استاندارد متریک بین‌المللی سطح مقطع سیم بر حسب میلی‌متر مربع (mm2) که در کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی 60228 تعریف شده است، استفاده می‌کنند.

اندازه AWG شامل اندازه عایق محافظ سیم نمی شود.

0000 AWG با قطر 0.46 اینچ و 36 AWG به قطر 0.005 اینچ تعریف می شود. تمام اندازه های دیگر به عنوان مراحل لگاریتمی بین این دو اندازه تعریف شده به دست می آیند. 39 پله گیج بین این اندازه ها وجود دارد و نسبت قطر آن 1 به 92 است. بنابراین، هر مرحله AWG، ریشه 39 92 یا تقریباً 1.12293 برابر تغییر قطر است.یک سیم گیج کوچکتر (اندازه بزرگتر) می تواند با خیال راحت الکتریسیته بیشتری را نسبت به سیم گیج بزرگتر (اندازه کوچکتر) هدایت کند. کاهش اندازه AWG یک سیم به میزان سه، سطح مقطع سیم را دو برابر می کند و مقدار جریانی که می تواند حمل کند را دو برابر می کند. تغییر اندازه AWG به میزان 10، سطح مقطع را ده برابر می کند.از آنجایی که آلومینیوم به خوبی مس رسانا نیست، برای محاسبه میزان جریانی که یک سیم آلومینیومی در مقایسه با سیم مسی می تواند داشته باشد، آن را به عنوان AWG 2 گیج بزرگتر در نظر بگیرید.

AWG برای سیم رشته ای چگونه محاسبه می شود؟

AWG در درجه اول سیم جامد تک رشته ای را توصیف می کند. هنگامی که چند هادی یا سیم رشته‌ای از AWG استفاده می‌کنند، سطح مقطع تک رشته‌ای معادل در AWG از تمام مقطع‌های رشته‌ای که با هم جمع شده‌اند را به دست می‌دهد.سیم رشته ای معمولا دارای سه عدد برای تعریف آن است. این اعداد شامل اندازه معادل AWG، تعداد رشته ها و اندازه AWG هر رشته است.

چرا استاندارد AWG مهم است؟

هرچه سطح مقطع سیم بزرگتر باشد مقاومت آن کمتر می شود. همچنین، هر چه سطح مقطع بزرگتر باشد، میزان جریان (آمپراژ) سیم می تواند قبل از گرم شدن بیش از حد، با خیال راحت حمل کند. سیمی با گیج کوچکتر (قطر بزرگتر) می تواند قدرت بیشتری نسبت به سیمی با گیج بزرگتر حمل کند. به طور کلی، یک عدد AWG کمتر بهتر از AWG بالاتر است.

نکته مهم و کنکوری

AWG برای سیم‌هایی که نیروی برق را حمل می‌کنند – برای مثال، سیم‌کشی برق خانگی یا تجاری، سیم‌های داخلی یا سیم‌های پرقدرت در مصارف خودرو یا صدا، اهمیت اولیه دارد. اگر از سیم خیلی کوچک استفاده شود (AWG بالا)، ممکن است سیم بیش از حد گرم شود، ذوب شود یا آتش بگیرد. بنابراین، مهم است که ظرفیت حمل جریان یک سیم یا مدار در نظر گرفته شود.سیم بزرگتر از فلز بیشتری استفاده می کند و بنابراین گران تر است.

برای سیم های حامل سیگنال، مانند اتصال صوتی (RCA، S/PDIF) یا اتصال تصویری (VGA، DVI یا HDMI)، AWG سیم به اندازه سیم برق مهم نیست. از آنجایی که این سیگنال‌های الکتریکی معمولاً کم توان هستند، AWG کوچکتر (سیم بزرگتر) مورد نیاز نیست. در این شرایط، محافظ مناسب و چرخش جفت کابل برای یکپارچگی سیگنال مهمتر از AWG رشته ها است.

AWG پایین ممکن است استحکام فیزیکی کابل را افزایش دهد و می تواند در شرایطی که سیم پیچ، خم، کشیده شده یا به گونه ای دیگر برای جلوگیری از شکستن کابل در داخل استفاده می شود، مفید باشد. سیم رشته ای نیز نسبت به سیم جامد در برابر شکستگی ناشی از خمش مقاوم تر است.

در مورد اینکه از چه سیم AWG برای شبکه استفاده می شود، توجه دقیقی لازم است. از آنجایی که سیم ضخیم تر مقاومت کمتری دارد، ممکن است برای کابل کشی طولانی مورد نیاز باشد. بنابراین، اجراهای طولانی اترنت ممکن است به کابل AWG کمتری نسبت به کابل‌های پچ کوتاه نیاز داشته باشند. اگر قرار است از برق از طریق اترنت استفاده شود، ممکن است سیم های AWG کمتری برای کنترل جریان اضافی مورد نیاز باشد.کابل Cat5 که می تواند برای شبکه 1000BASE-T استفاده شود، از 22 کابل AWG تا 26 AWG استفاده می کند.

دیدگاهی در مورد “استاندارد AWG چیست؟

 1. یاران گفت:

  سلام وقت بخیر قیمت کابل awg چقدر است؟

  1. adminmehdi گفت:

   سلام دوست عزیز محبت کنید با شماره ۰۹۱۲۳۵۳۱۱۰۲ تماس بگیرید

 2. احمد گفت:

  ممنون از اطلاعات عالی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *